Jak leczyć anoreksję?

Cześć!!!

Mam 15 lat, od półtorej roku choruję na anoreksję. Zdarzają mi się okresy kompulsywnego jedzenia, np. tak jak teraz. Gdy jestem sama w domu, nie mogę przestać się objadać, a gdy przychodzą rodzice z pracy i nadchodzi pora obiadu boję się zjeść coś normalnie. Mam po tym okropne wyrzuty sumienia. Już sobie z tym nie radzę. Marzę aby powróciła ta dawna ja sprzed choroby. Byłam normalną grzeczną dziewczynką, ale umiałam cieszyc się życiem i lubiłam się bawić i wygłupiać. Jak sobie o tym pomyślę, to aż mi się chce płakać. Nikt kto tego nie przeszedł tak naprawdę nie zrozumie tej pustki i tego żalu do samej siebie...

Obecnie mam 160cm wzrostu i ważę 39kg. Wiem, że to za mało, chciałabym zdrowo przytyć bez takich napadów obżarstwa, bardzo powoli i stopniowo, bo boję się nagłego przyrostu wagi. Chodzę na wizyty do psychologa raz w tygodniu i tam czuję się dobrze, ale niewiele to wnosi do mojego życie, które kręci się głównie wokół jedzenia... Mam już tego dość, proszę o pomoc ponieważ mam też ciężką depresję i miewam bardzo często myśli samobójcze i niechęć do życia. Chcę znów być normalna i cieszyć się życiem!!!

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Mam wątpliwości, czy Twoja diagnoza anoreksji jest trafna, skoro pojawiają się u Ciebie epizody przejadania się. Napady obżarstwa bardziej sugerują bulimię, ale być może cierpisz na specyficzny rodzaj anoreksji – anoreksję bulimiczną. Zaburzeniom odżywania bardzo często towarzyszą inne problemy natury psychicznej, np. niska samoocena, myśli samobójcze, depresja. Przy wzroście 160 cm i 39 kg wagi Twój wskaźnik masy ciała BMI wynosi zaledwie 15,2, co wskazuje na poważne wychudzenie organizmu. Ponadto, pojawiają się inne objawy zaburzeń jedzenia, jak poczucie winy z powodu zjedzenia czegokolwiek, obawa przed przytyciem, obsesyjne myśli o jedzeniu. Bardzo dobrze, że chodzisz na spotkania z psychologiem, ale wydaje mi się, że potrzebujesz profesjonalnej psychoterapii być może w połączeniu z leczeniem farmakologicznym, dlatego sugerowałabym wizytę u psychiatry. Psychoterapia anoreksji przyjmuje najczęściej postać psychoterapii w nurcie poznawczo-behawioralnym bądź psychoterapii rodzinnej. Jadłowstręt psychiczny to poważna choroba, która może prowadzić nawet do śmierci. O tym, jak leczy się anoreksję, możesz przeczytać pod poniższymi linkami:

http://portal.abczdrowie.pl/anoreksja
http://portal.abczdrowie.pl/jadlowstret-psychiczny
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-anoreksji

Pozdrawiam!