Jak leczyć lęki u 6-latka?

Wita mam 6letniego synka na ogół jest dzieckiem spokojnym, od dłuższego czasu boi się iść sam do łazienki, zostać sam w pokoju, a gdy już sam zostanie na kilka minut to chowa się pod kołdrą, jak coś stuknięcie puknie to pyta z przerzrzeniem co to było. Trwa to już ze 3 miejsce wcześniej miał takie leki ale mijały. Dopowiem jeszcze że w szkole jest ok. Jakieś czas przebywał że starszym kuzynem a on jest taki że lubi potwory różne takie straszne gry itp. Napewno to ma jakiś wpływ na mojego synka leki. Tylko jak mu pomóc.?

Witam,

zalecana jest konsultacja u psychologa dziecięcego lub w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej.

Pozdrawiam serdecznie

Warto dużo z synkiem rozmawiać, dopytywać (ale bez naciskania) o emocje i źródła niepokoju (czego konkretnie się, ze co mogłoby się stać) i starać jasno oraz logicznie wyjaśnić. Warto także w rozmowach dowiedzieć się o pierwszy moment pojawienia się lęku (to może przynieść wyjaśnienie, czego dziecko się boi). Dobrze jest także dopytać, co Pani mogłaby dla niego zrobić, w jakich sytuacjach czuje się dobrze i bezpiecznie i co by mu pomogło przetrwać trudne chwile. Pomocne może być także przywołanie sytuacji z Pani życia, gdy się Pani czegoś bała i tego jak sobie Pani poradziła w tej sytuacji, co Pani pomogło i sprawiło, że przestała się Pani bać.Wszystkie te pytania oczywiście nie muszą być zadane razem w jednej rozmowie. Istotne jest także nie krytykowanie synka za przeżywany lęk, ale akceptacja jego przeżywania wraz z próbami wyjaśnienia.
Gdyby jednak lęki czy trudności synka nasilały się lub utrzymywały przez dłuższy czas, można także skorzystać z pomocy psychologa, psychoterapeuty dziecięcego lub rodzinnego.