Jak leczyć nerwicę z objawami somatycznymi?

Witam,od ponad roku cierpie nerwicę z objawami somatycznymi na początku było tragicznie.Którymś lekiem z kolei jaki zacząłem przyjmować i przyjmuje od około 10 miesiecy jest Faxolet Er.Na początku dawka 37,5mg i urosła aż do 250mg gdy zaczęło mi sie lekko poprawiać Zszedłem po konsultacji do 150mg . Dzisiaj o 8 wziąłem Faxolet i od tego czasu czuje sie straaasznie pobudzony jakby naćpany poce sie . Puls 140 uderzeń. Lekki niepokój .Mam tak od dwoch dni . Czyżby mogł to być zespol serotoninowy?
MĘŻCZYZNA, 21 LAT ponad rok temu

Czym różni się nerwica od innych zaburzeń psychicznych?

Witam Pana,

farmakoterapia niweluje objaw do pewnego momentu, jednak nie leczy przyczyny zaburzeń lękowych, w związku z tym, zalecane jest leczenie nerwicy metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej.
Jeśli farmakoterapia nie przynosi optymalnych rezultatów, wskazana byłaby psychoterapia CBT (poznawczo - behawioralna), jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz", terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku, jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie.
W Pana przypadku odpowiednio dobrane leczenie (psychoterapia), może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów. Należy poznać mechanizm powstawania zaburzeń lękowych.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne,
W tym przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Pozdrawiam serdecznie

0

Szanowny Panie,

Opisywane przez Pana objawy są niepokojące i z całą pewnością nie należy ich lekcewazyc. Sugeruję jak najszybsze udanie się do swojego lekarza psychiatry celem skonsultowania z nim sytuacji. Niestety, internetowe spekulacje obdarzone są dużym ryzykiem błędu. Jedynie lekarz znający Pana oraz Pana sytuację ma możliwość wykonania rzetelnej diagnostyki i wprowadzenia interwencji fsrmakologicznej. Jeżeli chodzi o samo leczenie nerwicy, to ze swojej strony dodam, że najskuteczniejsze leczenie obserwuje się przy połączeniu farmakoterapii pod okiem psychiatry z psychoterapią (grupową lub indywidualną). Metody te są kompatybilne i w połączeniu dają największą szansę na pełne wyleczenie i zapobiegnięcie nawrotom. Gorąco Pana zachęcam by rozważył Pan udanie się do odpowiedniego specjalisty i umożliwił sobie skorzystanie z fachowej pomocy. Warto dodać, że obecnie wiele firm terapii, na przykład terapia grupowa, jest refundowana przez NFZ.
Życzę Panu pomyślnego rozwiązania sytuacji i powrotu do pełni zdrowia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty