Jak leczyć nerwicę z objawami somatycznymi?

Witam,od ponad roku cierpie nerwicę z objawami somatycznymi na początku było tragicznie.Którymś lekiem z kolei jaki zacząłem przyjmować i przyjmuje od około 10 miesiecy jest Faxolet Er.Na początku dawka 37,5mg i urosła aż do 250mg gdy zaczęło mi sie lekko poprawiać Zszedłem po konsultacji do 150mg . Dzisiaj o 8 wziąłem Faxolet i od tego czasu czuje sie straaasznie pobudzony jakby naćpany poce sie . Puls 140 uderzeń. Lekki niepokój .Mam tak od dwoch dni . Czyżby mogł to być zespol serotoninowy?

Witam Pana,

farmakoterapia niweluje objaw do pewnego momentu, jednak nie leczy przyczyny zaburzeń lękowych, w związku z tym, zalecane jest leczenie nerwicy metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej.
Jeśli farmakoterapia nie przynosi optymalnych rezultatów, wskazana byłaby psychoterapia CBT (poznawczo - behawioralna), jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz", terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku, jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie.
W Pana przypadku odpowiednio dobrane leczenie (psychoterapia), może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów. Należy poznać mechanizm powstawania zaburzeń lękowych.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne,
W tym przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Pozdrawiam serdecznie

Szanowny Panie,

Opisywane przez Pana objawy są niepokojące i z całą pewnością nie należy ich lekcewazyc. Sugeruję jak najszybsze udanie się do swojego lekarza psychiatry celem skonsultowania z nim sytuacji. Niestety, internetowe spekulacje obdarzone są dużym ryzykiem błędu. Jedynie lekarz znający Pana oraz Pana sytuację ma możliwość wykonania rzetelnej diagnostyki i wprowadzenia interwencji fsrmakologicznej. Jeżeli chodzi o samo leczenie nerwicy, to ze swojej strony dodam, że najskuteczniejsze leczenie obserwuje się przy połączeniu farmakoterapii pod okiem psychiatry z psychoterapią (grupową lub indywidualną). Metody te są kompatybilne i w połączeniu dają największą szansę na pełne wyleczenie i zapobiegnięcie nawrotom. Gorąco Pana zachęcam by rozważył Pan udanie się do odpowiedniego specjalisty i umożliwił sobie skorzystanie z fachowej pomocy. Warto dodać, że obecnie wiele firm terapii, na przykład terapia grupowa, jest refundowana przez NFZ.
Życzę Panu pomyślnego rozwiązania sytuacji i powrotu do pełni zdrowia.