Jak nauczyć się utrzymywać kontakt wzrokowy z ludźmi?

mam problem z utrzymaniem kontaktu wzrokowego. Pracuję w bardzo dużej firmie i mam mnóstwo interakcji z dużą ilością osób. Bardzo ciężko utrzymywać mi kontakt wzrokowy w bezpośrednim spojrzeniu i robię co chwila uniki. Myślę, że główną przyczyną jest to, że miałem silnego zeza w dzieciństwie (dzisiaj w okularach już chyba niewidocznego) , ale jednak jakoś mnie to stresuje, że zostaną źle postrzegany poprzez kolegów. Nie muszę tłumaczyć, jak bardzo jest to dyskomfortowe doświadczenie. Po konsultacji okulisty i optometry mam dobrze dobrane okulary, bardzo dobre soczewki, a mimo wszystko czasami mam ochotę zapaść się pod ziemię z tego powodu. Co radzicie? Mężczyzna, 34l, Warszawa

Dzień Dobry Panu,

Sugerowałabym, by patrzył Pan w twarz, w pobliżu oczu, nie tak wprost (na początek),
wyobrażając sobie, ze są to Osoby, które Pana lubią.
Wypracuje Pan sobie taki nawyk i będzie to już zwyczajnością, czego Panu serdecznie życzę.

irena.mielnik.madej@gmail.com

Mgr Kamila Jakubowska

Witam

Lęk przed publicznymi przemówienia jest problemem z którym boryka się wiele osób. Myślę że Pana trudności są związane z brakiem akceptacji swojej wady wzroku. Polecam Panu konsultację z psychologiem, psychoterapeuta który pomoże Panu zrozumieć przyczyny niskiej samooceny i lękiem przed nawiązaniem kontaktu wzrokowego

Pozdrawiam serdecznie
Kamila Jakubowska

Witam Pana,
Sądzę, że zbyt często przypomina sobie Pan o trudnościach ze wzrokiem w dzieciństwie. Zrobił Pan dla siebie bardzo dużo: okulary, soczewki, a teraz trzeba wykonać następny krok czyli zdecydowanie podnieść samoocenę. Dzisiaj tak wiele osób nosi okulary, że już nie zwracamy na nie uwagi - chyba, że są wyjątkowo wystrzałowe: kolor, kształt.
Sądzę, że w Pana otoczeniu dużo ludzi nosi okulary. Więc jeżeli Pan nastawi się na podniesienie swojej samooceny będzie Pan spokojnie patrzył każdemu w oczy. Ale Jeśli jest to potrzebne to proszę iść na kilka sesji do psychoterapeuty.

Pozdrawiam, życząc wszystkiego dobrego na święta Bożego Narodzenia i w Nowym Roku,
Alicja M. Jankowska
http://psychoterapie-szczecin.pl