Jak ocenić te wyniki badań hormonów tarczycy?

Witam, mam prawidłowy poziom tsh, jednak niskie ft4 i średnie ft3 procentowo 8% ft4 i 30%ft3. Wskazano mi branie euthyroxu jednak poziom ft3 i ft4 się nie zmienił, a tsh trochę zmalało z 1.052 µlU/ml do 0,796 µlU/ml. Czt dalej brać euthyrox?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za pytanie, które Pani zamieściła na naszej stronie.

TSH – tyreotropina to hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową w celu kontroli pracy gruczołu tarczowego. Sprzężenie zwrotne ma za zadanie regulować ilość hormonów wydzielanych przez tarczycę.

Najbardziej typowe wyniki „trójki tarczycowej” to TSH powyżej normy, a FT3 i FT4 niskie – mamy wówczas pewność, że mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy lub TSH bardzo niskie przy wysokich wartościach hormonów tarczycowych – w przypadku nadczynności tarczycy. Bywają jednak sytuacje mniej oczywiste. Kiedy wyniki są w normie, a jednak organizm wyraźnie wskazuje, że jest w za dużo lub za mało hormonów potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania. Dlatego istotne jest, jak się Pani czuje i czy doświadcza Pani objawów niedoczynności tarczycy. Mogą być to osłabienie, zmęczenie, nadmierna senność, zwiększone wypadanie włosów, przybieranie na wadze, sucha skóra na łokciach i kolanach, problemy z koncentracją uwagi, niska tolerancja zimna.

Wskazane byłoby również, aby oznaczyła Pani poziom przeciwciał przeciwtarczycowych – anty-TPO i anty-TG. W ten sposób potwierdzi Pani lub wykluczy, czy nie choruje na przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycychorobę Hashimoto.

W leczeniu niedoczynności tarczycy nie chodzi o to, by wynik TSH był na odpowiedniej wysokości, a o uzyskanie stanu eutyreozy, czyli optymalnej dla danej osoby ilości hormonów tarczycowych w organizmie – tyle, ile potrzebuje on dla prawidłowego funkcjonowania. Proszę pamiętać, że farmakoterapia, w tym wypadku przy pomocy Euthyroxu, czyli sztuczną lewotyroksyną nie usuwa źródła problemu. Jest to leczenie objawowe, czyli wyrównywanie niedoborów naturalnych substancji w organizmie w celu uniknięcia zaburzeń.

Dla interpretacji uzyskanych wyników ważne jest również, jak długo przyjmuje Pani Euthyrox. Dopiero po około 4 tygodniach przyjmowania konkretnej dawki tyroksyny jest zasadne wykonanie badań – jest to czas potrzebny na wysycenie hormonów w organizmie. Wcześniej wyniki badań będą niemiarodajne.

Wyniki badań z tzw. panelu tarczycowego powinny być interpretowane łącznie, wraz z uwzględnieniem zdrowotnego kontekstu osoby badanej. Proponuję, by spotkała się Pani z lekarzem endokrynologiem, który na podstawie wywiadu klinicznego, omawiając Pani historię choroby, wszelkie choroby towarzyszące, ewentualne objawy, powinien zlecić dodatkowe badania, takie jak np. ocenę poziomu przeciwciał, czy USG tarczycy i ustali dalsze postępowanie.

Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.

Zapraszam też do lektury poniższych artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka\

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nadczynnosci-tarczycy-najczestsze-symptomy-przyczyny-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-sprawdz-czy-masz-te-objawy-wideo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.