Jak ocenić wynik rezonansu magnetycznego kręgosupa?

Witam Odebrałam wynik rezonansu magnetycznego kręgosłupa bardzo proszę o pomoc w ocenie: Badanie MR kręgosłupa L/S wykonane w sekwencji SE, FSE , obrazy T1 , T2-zależnie w płaszczyznach strzałkowej i poprzecznej wykazało : Spłycenie lordozy lędzwiowej Ostre ustawienie kości krzyżowejTendencja do ześlizgu tylnego na wys.L5-S1 Zmiany zwyrodnieniowe w postaci dehydratacji i obniżenia wysokości krążka międzykręgowego L4-L5 , L5-S1 częściowej dehydratacji krążka międzykręgowego L3-L4. Tylna wypuklina krążka międzykręgowego L2-L3 , L3-L4 , L4-L5 z modelacją worka oponowego ni częściowym przewężeniem otworów międzykręgowych. Obszar hyperintensywny w tylnej części krążka L -L3 , L3-L4 , L4-L5 , L5-S1 , nasuwający podejrzenie uszkodzenia pierścienia włóknistego . Stożek końcowy rdzenia kręgowego zachowany prawidłowo . Dolna blaszka graniczna trzonu kręgu L5 o nieco nierównych obrysach , z odczynem w tkance kostnej podchrzęstnej - zmiany zwyrodnieniowe typu Modic 2. Drobne ogniska zwyrodnienia tłuszczowego w trzonach kręgowych. Poza tym prawidłowy sygnał szpiku elementów kostnych kręgosłupa. Zaznaczone zmiany zwyrodnieniowo- wytwórcze na przednich i tylnych krawędziach trzonów kręgowych w odcinku L kręgosłupa Mam 45 lat i bardzo proszę o pomoc gdzie mam dalej się udać. I czy ten wynik jest w miarę ok.

Lek. Paweł Szadkowski

Zostały u pani opisane zmiany dyskopatyczne i zwyrodnieniowe kręgosłupa. Wynik nie musi świadczyć o niczym bardzo niepokojącym (dość często obserwuje się rozbieżność w wynikach badań obrazowych, a obrazie klinicznym pacjenta). Dalsze postępowanie zależy głównie od pani objawów klinicznych. Najlepiej udać się do swojego lekarza prowadzącego w celu interpretacji klinicznej wyniku. U większości chorych z istotną dykopatią, bez neurologicznych objawów ubytkowych dolegliwości ustępują samoistnie i dlatego zwykle początkowo prowadzi się leczenie zachowawcze: przeciwbólowe (paracetamol, NLPZ, słabe opioidy), rozluźniające mięśnie poprzecznie prążkowane, fizykoterapię.