Jak opiekować się osobą po udarze mózgu?

Witam. Mój tato jest po udarze mózgu. Dziś wrócił ze szpitala. Miał częściowo sparaliżowane gardło i był karmiony przez sondę. Teraz je same zmiksowane posiłki, jednak prawie cały czas dusi się przez kaszel. Czy można coś z tym zrobić? Nawet gdy pije, potrafi zacząć się dusić...
KOBIETA, 53 LAT ponad rok temu

Profilaktyka udaru mózgu

Udar mózgu, inaczej wylew, jest zespołem objawów klinicznych, które wiążą się z nagłym wystąpieniem zaburzenia czynności mózgu. Utrzymuje się on dłużej niż dobę, a u podłoża nie leży inna przyczyna niż naczyniowa. Profilaktyka udaru mózgu w bardzo dużym stopniu pomaga zapobiec jego wystąpieniu.

Lek. Tomasz Budlewski
95 poziom zaufania

Konieczne badanie lekarskie aby móc coś więcej powiedzieć. Proponuje poprosić o wizytę domowa lekarza rodzinnego.

0

W przypadku trudności w połykaniu na ogół łatwiej przełykać pokarmy półpłynne/półstałe niż płynne.
Jeżeli trudności się utrzymują należy założyć sondę do żołądka, jednak jest to ograniczone czasowo. Można też założyć tzw PEG czyli stałe połączenie bezpośrednio do żołądka.

0

Zaburzenia połykania po udarze mózgu są częstym powikłaniem. Na pewno nie można dopuścić do sytuacji,że podczas karmienia lub podawania płynów dochodzi do krztuszenia się, gdyż taka sytuacja stwarza ryzyko zachłystowego zapalenia płuc. Byłoby najlepiej żeby Państwo skontaktowali się z neurologopedą, po zbadaniu Taty będzie można wdrożyć terapię zaburzeń połykania a Państwo otrzymacie wskazówki jak postępować przy karmieniu. Jeżeli zaburzenia połykania są znaczne, warto pomyśleć o karmieniu przez sondę, ale na krótki okres czasu, ok.30dni. Po tym czasie, jeżeli zaburzenia połykania utrzymują się, zwykle zakłada się gastrostomię i w ten sposób karmi pacjenta. Proszę nie zwlekać z wizytą u neurologoepdy.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty