Jak pogodzić dietę dla osób bez woreczka z dietą przy insulinooporności?

Mam stwierdzoną insulinooporność, jednak jeszcze nie biorę tabletek czekam na kolejne badania po ok.1 roku. Kilka lat temu usunięty woreczek.Stosując dietę z niskim i średnim IG wysokobłonnikową schudłam 10 kg w 3 m-ce. pojawiły się dolegliwości żołądkowo-jelitowe: silne skórcze, bóle po prawej stronie, zaparcia.USG nic nie wykazało. Jak pogodzić dietę dla osób bez woreczka z dietą przy insulinooporności? I jeszcze chyba mam nietolerancję laktozy, bo po mleku dolegliwości nasilają się.

Witam,

Bardzo dobrze, że pracuję Pani nad zrzuceniem wagi, ponieważ dzięki temu może nie będzie trzeba przyjmować tabletek.
Według badań zmiana stylu życia może zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu II o 40%.
Ważny jest również, aby regularnie się wysypiać 8 h, dzięki czemu nie zmniejsza się stężenie leptyny w stosunku do ilości tłuszczu w ciele.
Jeśli chodzi o punkty wspólne w diecie osoby bez woreczka żółciowego to jeśli jest Pani 2 lata po usunięciu dieta może przypominać normalną.
Jeśli wcześniej to trzeba przyjmować pokarmy np. przetarte i miksy, żeby nie zalegał on długo w żołądku.
Tłuszcze powinny być dostarczane w postaci oliwy z oliwek oraz ryb, orzechów włoskich (jeśli nie ma problemu z trawieniem), a unikanie masła, smażenia, śmietanki czy tłustego mięsa (wieprzowina, boczek, golonka, baranina, słonina czy inne). ]
Trzeba unikać dużej ilości cukrów prostych, ale podejrzewam, że skoro kieruje się Pani IG to doskonale zdaje sobie Pani z tego sprawę.
Zarówno przy insulinooporności jaki i po wycięciu woreczka należy spożywać 5-6 posiłków o małej objętości.
W przypadku insulinooporności warto rozważyć suplementację: magnezu (lub zwiększenie produktów w niego bogatych: ciemnozielone warzywa liściaste, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste).

Co do nietolerancji laktozy warto wykonać test i potwierdzić czy faktycznie występuje nietolerancja, czy może powodem jest coś innego.

Pozdrawiam,
A. Erdmann
www.kalorynka.pl