Jak poprawić swoją pamięć?

Co jeść żeby mieć lepsza pamięć? Niedługo nowy rok szkolny i znowu dużo nauki, przygotowania do matury. Może jakieś leki na poprawę pamięci?
MĘŻCZYZNA, 37 LAT ponad rok temu

Dieta osoby chorej na cukrzycę

Jak powinna odżywiać się osoba chora na cukrzycę? Czy jej dieta musi być rygorystyczna? Na temat diety cukrzyka wypowiada się ekspert - prof. Krzysztof Strojek, diabetolog.

Zamiast leków wystarczy stosować odpowiednią dietę.
Organizmowi należy dostarczyć energię, witaminy i minerały dzięki którym mózg będzie sprawniej pracować.
Najlepszym źródłem energii są węglowodany złożone, które znajdują się w: pełnoziarnistym pieczywie, gruboziarnistych kaszach (np. gryczana), ciemnym ryżu, otrębach, fasoli, soczewicy.
Aby poprawić pamięć należy spożywać kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6. Zawarte są w orzechach, rybach (łosoś, makrela, tuńczyk, sardynki), kiwi, oraz olejach.
Ważne są również produkty zawierające dużą ilość żelaza (wspomaga transport tlenu do mózgu): czerwone mięso, podroby, zielone warzywa, strączki, orzechy.
Za sprawne funkcjonowanie układu nerwowego odpowiedzialne są witaminy z grupy B, które znajdują się w pełnoziarnistym pieczywie, kaszach, roślinach strączkowych, nasionach słonecznika, orzechach.
Do produkcji enzymów współpracujących z witaminami B1 i B6 niezbędny jest magnez. Razem z wapniem pomaga przewodzić impulsy nerwowo - mięśniowe. Znajduje się w pełnoziarnistym pieczywie, kaszach, ciemnej czekoladzie, orzechach.
Potas poprawia dotlenienie mózgu. Jego źródłem są: pomidory, banany, pomarańcze, morele, awokado, melony, nektarynki, brzoskwinie i ziemniaki.
Fosfor zwiększa inteligencję, poprawia nastrój, dodaje sił witalnych. Znajduje się głównie w rybach.
Kwas linolowy znajduje się w tłuszczach rybnych i roślinnych. Jego brak powoduje osłabienie koncentracji, utratę pamięci, apatię, a nawet halucynacje.

0

Witam!
Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie zdrowej diety, bogatej w tz. żywność dla mózgu czyli produktów poprawiających naszą sprawność intelektualną, pamięć i koncentrację. Polecam ryby morskie (źródło omega 3), siemię lniane (źródło kwsu ALA), mieszanki orzechów (źródło kwasów omega 3), jaja, zboża (źródło błonnika, witamin, omega 3) czekoladę (bogate w antyoksydanty).

Po więcej porad zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam, dietetyk Patrycja Sankowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty