Jak poradzić sobie z takimi nudnościami?

Witam. Od bardzo dawna mam problem z nudnościami. Bardzo mało jem, prawie w ogóle, bo gdy myślę o jedzeniu mnie mdli, czuje ze jestem bardzo głodna, w brzuchu mnie kręci, a gdy przychodzi moment jedzenia nic w siebie nie wcisnę. Ostatnimi dniami czułam się w miarę dobrze, nawet coś jadlam, najlepsze jest to, że gdy przychodzi wieczór, to mnie"puszcza" już czuje się ok. Od wczoraj znów mam problem z nudnosci. Wczoraj wieczorem się zaczęło, później przeszło i rano od początku. Dodam jeszcze że bardzo się boję wymiotowac i robię wszystko, by tego nie zrobić. Gdy coś robię, sprzatam czy słucham muzyki, nie jest tak źle, jakby zapominam o tym jak nie fajnie się czuje. Kilka dni temu zjadłam naprawdę potężny obiad a dziś nie jestem w stanie zjeść kiślu. Pomocy:(

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nudności mogą pojawiać się z różnych powodów – zapalenia błony śluzowej żołądka, nietolerancji pokarmowej, zatrucia pokarmowego, ciąży, a także migreny lub anoreksji. Powinna Pani udać się do lekarza rodzinnego i wykonać podstawowe badania, które pozwolą zobrazować stan Pani zdrowia. Jeśli prowadzi Pani aktywne życie seksualne, to proszę wykonać także test ciążowy.

W ten sposób może dawać o sobie znać również stres. Jeśli więc lekarz wykluczy jednostki chorobowe, które mogłyby objawiać się stresem, to warto odwiedzić psychologa bądź psychoterapeutę, by porozmawiać o swoim problemie. Wspomina Pani, że w momencie wykonywania innych czynności nudności znikają. Możliwe więc, że mają one podłoże psychogenne.

Temat ten został poruszony w tekście znajdującym się poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/nudnosci-i-wymioty.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.