Jak postępować przy takim TSH?

Dzień dobry. Choruję na hashimoto i niedoczynność tarczycy. Po covidzie rok temu, tsh wzrosło do 25 hormony poniżej normy.Zwiększono mi dawkę euthyroxu do 175 a mimo to po pół roku tsh 7 a hormony ledwo wchodzą w dolną granicę normy. I teraz mam problem bo pomyliłam pudełka i zamiast 150 25 przez 3 tygodnie brałam 150 150 czyli 300 !!!! Oprócz szybszej przemiany materii i bałaganu w jelitach nie odczuwałam innych skutków tej pomyłki.Czy bardzo sobie zaszkodziłam ? Chodzi mi o to czy jeśli nic mi się nie stało do tej pory to będzie dobrze? Oczywiście idę zrobić badania poziomów.Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Zapewne odkrycie, że przyjmowała Pani Euthyrox w tak powiększonej dawce mocno Panią zaniepokoiło.

Zakres referencyjny, jeśli chodzi o TSH (hormon tyreotropowy) jest zależny od wieku i płci pacjenta. Wraz z wiekiem wzrasta poziom TSH z uwagi na postępujące niszczenie tarczycy, a także zmniejsza się zapotrzebowanie na hormony tarczycowe. Dlatego norma TSH dla kobiety 50-letniej wynosi 0,4–5,0 mU/l. Zatem poziom TSH w Pani wypadku nadal utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Jednak ostatecznej oceny może dokonać jedynie specjalista endokrynolog, w oparciu o pozostałe informacje na temat stanu Pani zdrowia, innych przewlekłych chorób, czy przyjmowanych na stałe leków. Nieco informacji na ten temat znajdzie Pani w artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/tsh-tyroksyna-badanie-tarczycy-wskazania-i-normy i https://portal.abczdrowie.pl/normy-tsh-charakterystyka-badania-kiedy-wykonac-badanie-normy.

Celem farmakoterapii tyroksyną (https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-leki-na-tarczyce-zapytalismy-specjalisy ) jest doprowadzenie do klinicznej i biochemicznej eutyreozy (czyli optymalnego dla potrzeb organizmu poziomu hormonów). Ważne jest uniknięcie przedawkowania, gdyż hormony tarczycowe mają wpływ na funkcjonowanie niemal wszystkich układów. Monitorowanie TSH pozwala ocenić wpływ przyjętej dawki na osobę i stosownie do tego ją dostosowywać. Przedawkowanie lewotyroksyny prowadzi do objawów nadczynności – mogą być to zaburzenia ze strony układu sercowo-naczyniowego (w tym migotania przedsionków) oraz osteoporoza ze zwiększeniem ryzyka złamań.

Tyroksyna jest eliminowana z organizmu powoli, okres półtrwania leku u zdrowych ludzi wynosi około 7 dni. W przypadku ustalania/zmiany dawki organizm wysyca się hormonami po około 4 tygodniach, wtedy dopiero wyniki badań mogą być wiarygodne. Zatem, jeśli przyjmowała Pani powiększoną dawkę 3 tygodnie, to po powrocie do poprzedniej właściwej dawki potrzebny jest znów ponad miesiąc czasu, by wiarygodnie ocenić poziom TSH. Badanie wykonane w tej chwili należy interpretować z dużą ostrożnością.

Bardzo trudno jest ocenić, czy i jakie skutki poniósł Pani organizm z przyjmowania większej ilości hormonów, ponieważ jest to bardzo indywidualna sprawa, warunkowana ogólnym stanem Pani zdrowia - proponuję omówić ten temat z lekarzem endokrynologiem. Ponieważ czas oczekiwania na wizytę może być dłuższy, warto wykonać badania od razu, a potem jeszcze raz za około 4 tygodnie od powrotu na poprzednią dawkę leku.

Pozdrawiam ciepło i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.