Jak postępować z bólem promieniującym do nogi?

Witam , mam stwierdz lumbosacraal radiculair syndrom . Zwężenie L4 i L5 . Od 2021 roku . Bol promieniuje do lewej nogi . 2 blokady ( L4 i L5, potem tylko L4 ) . Nadal ostry bol .najbardziej boli rano . Biorę ibuprofen 400 x2 , trzy razy dziennie i amitryptyline ba noc . Tramadol nie działał . Czy tylko operacja może mi pomoc ?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Dolegliwość, którą Pani opisała jest charakterystyczna dla lumbago. Przypadłość ta charakteryzuje się nagłym, rwącym i silnym bólem pojawiającym się w obrębie kręgosłupa lędźwiowego promieniującego zazwyczaj do lewej nogi.

Z racji odległości trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też zalecamy stacjonarną konsultację z lekarzem neurologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym będzie mógł zdecydować o dalszej diagnostyce oraz leczeniu.

Na pewno warto byłoby wykonać rezonans kręgosłupa lędźwiowego, pełną morfologię, a także oznaczenie CRP, OB oraz poziomu czynnika reumatoidalnego.

Niezbędna może okazać się właściwa rehabilitacja polegająca przede wszystkim na terapii manualnej.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/lumbago

https://portal.abczdrowie.pl/heksenszus

https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawow-kregoslupa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.