Jak potwierdzić badaniami nietolerancję glutenu?

Witam, W czasie testu alergicznego (skornego) wystąpiły u mnie niemal wszystkie alergie na pszenicę, żyto, jęczmień oraz trawy i drzewa. kolejno wykonalam badania z krwi na alergie na gluten, ale nic nie wyszlo. Natomiast od kilku miesiecy zaczęły się u mnie problemy po zjedzeniu chleba i potraw macznych- świąd, zaparcia/ biegunki i tycie. Po skrupulatnych badaniach lekarza uznali, ze jest to źle tolerowane gluten i należy to odstawić. Czy mogę jeszcze to jakoś potwierdzić badaniami? Jeden z lekarzy wysnul tezę, ze prawdopodobnie to od alergii W wziewnej.

Dzień dobry. W opisanym przypadku dobrze byłoby skonsultować się z lekarzem gastroenterologiem, który dokładnie zaadresuje problem i zleci odpowiednie badania w oparciu o wywiad. Standardem w diagnostyce będą tu badania serologiczne wykrywające obecność autoprzeciwciał związanych z celiakią (przeciw transglutaminazie tkankowej ( tTG), przeciwciała anty-gliadynowe (AGA), przeciwciała antyendomyzjalne (EMA), przeciwciała anty-deamidowanemu peptydowi gliadyny (DGP), przeciwciała antyretikulinowe (ARA)). Być może potrzebne będą także badania genetyczne i zbadanie wycinka jelita, ale o tym zadecyduje lekarz gastroenterolog. Pozdrawiam!