Jak przechowywać żywność, aby uniknąć strat w składnikach mineralnych?

Interesuję mnie w jaki sposób odpowiednio należy przechowywać żywność aby uniknąć strat w składnikach mineralnych. Słyszałam, że jakość przechowywania produktów ma duży wpływ na ubytek drogocennych składników mineralnych. Lecz bardzo ciężko jest mi odnaleźć jakiekolwiek informację odnośnie tych ubytków. Ponieważ znajdują wyłącznie informację o technologiach i procesach gastronomicznych. A boję się niestety suplementacji tabletkami ponieważ raz już udało mi się przedawkować zalecaną dawkę.

Witam, zywnośc przygotowana np. w poniedziałek (kasza, mięso lub coś podobnego) może być przechowywana w szczelnych pojewmnikach w lodówce do 48 h i w zasadzie niewiele traci. Oczywiści sam proces gotowania lub pieczenia niesie wiele strat, ale tego już nie unikniemy, gdyż wielu produktów nie można jeść surowych. Starajmy się jeść dużo warzyw w formie sałatek w połaczeniu z olejem lub oliwą i wtedy jest dobra suplemantacja wit. ADCE. Poza tym gotujmy wszystko all dente, wtedy ma niższy indeks glikemniczny i zachowuje dużo walorów zdrowotnych.
Pozdrawiam
Justyna Antoszczyszyn

Witam serdecznie,
dla poszczególnych produktów żywnościowych określa się optymalne warunki przechowywania uwzględniające temperaturę, wilgotność, czas, nasłonecznienie itp. Straty składników odżywczych w zależności od warunków przechowywania są przedmiotem wielu badań i dane te można odnaleźć w literaturze fachowej. Najważniejsze to, aby produkty świeże przechowywać w temperaturze 0-8 stopni Celsjusza, przy niskim dostępie światła (np. straty witaminy B2 w mleku po 6h naświetlania wynoszą ponad 60%). Oto kilka optymalnych warunków przechowywania:
- produkty o wysokiej zawartości wody (warzywa, owoce, ziemniaki) - pomieszczenia wilgotne, temp.0-5, najlepiej w całości, nieobrane ze skórek
- produkty higroskopijne (suche zboża, strączki, susze, cukier) - pomieszczenia suche (wilgotność wzgl 60%), przewiewne, temp 0-15
- produkty łatwo psujące się (mięso, nabiał, wędlina, czekolada, chałwa, tłuszcze) - pomieszczenia suche, temp 0-4, bez dostępu światła
-jaja max 13 stopni, pomieszczenia czyste i suche
Pozdrawiam