Jak racjonalnie przybrać na wadze?

Dzień dobry. Mam 22 lata, 164 cm wzrostu i 50kg. Nie jestem przesadnie chuda. Jestem po prostu szczupła, mam nawet biodra i pupę . Mimo to bardzo zależy mi na tym, żeby przytyć. Nie chcę odżywiać się niezdrowo po to, aby zdobyć parę kilogramów. Wiem, że dzięki racjonalnej diecie i odpowiednim ćwiczeniom można zwiększyć swoją masę ciała. Jestem aktywna fizycznie. Pomimo, że mój tryb pracy jest siedzący to każdego dnia staram się ćwiczyć, spacerować lub jeździć na rowerze. Proszę o pomoc. Jakie p

Witam serdecznie,

Ma Pani rację, że zwiększenie masy ciała nie powinno opierać się tylko na zwiększeniu wagi, ponieważ musimy mieć pewność, że wzrasta masa mięśniowa, a nie np. tkanka tłuszczowa. Przede wszystkim powinna Pani skupić się na dobraniu diety oraz treningu siłowym. W diecie trzeba zwrócić uwagę na ilość kalorii, białka i pozostałych składnikó (węglowodany i tłuszcze). Być może wskazane będzie wprowadzenie odżywek białkowych, aby zapewnić przyrost masy mięśniowej. Chodzi o stworzenie warunków do optymalnego zwiększenia mięśni. Proszę też zwrócić uwagę, że kaloryczność diety podnosimy stopniowo, a nie od razu wprowadzamy np. 3000 kcal (najlepiej podnosić kaloryczność o 200-250 kcal i obserwować efekty). Jeśli waga wzrasta stopniowo nie należy wprowadzać kolejnego pułapu kalorycznego. Może pojawić się także okres stagnacji, najczęściej jest to spowodowane brakiem zmian w diecie lub treningu (wtedy należy działać na zasadzie cykli obniżenie kaloryczności do aktualnego zapotrzebowania również o 200-250 kcal, stabilizacji waga i powrót do budowy masy mięśniowej).
Zachęcam do zapoznania się z materiałami na stronie naszej poradni www.kalorynka.pl, gdzie ma Pani dokładnie rozpisane programy dietetyczne oraz ćwiczenia.

Pozdrawiam,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann