Jak rozumieć wynik USG jamy brzusznej u 9-miesięcznego dziecka?
Dzień dobry, U mojej 9 miesięcznej córki podczas usg jamy brzusznej wykryto kilka ognisk hyperechogenicznyvh <2mm w pęcherzyku żółciowym, który jest cienkościenny. W poprzednim badaniu usg 2msc wcześniej nic nie wykryto. Czy możliwe jest aby podczas badania scyntygrafi (została wykonana pomiedzy wspomnianymi usg) gdzie użyto furosemidu - to ten lek przyczynił się do powstania zmian?

KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Doskonale rozumiemy Pani niepokój o stan zdrowia swojego dziecka. Nie wspomniała Pani, dlaczego były tak często wykonywane badania USG jamy brzusznej, a także, w jakim celu przeprowadzona została scyntygrafia. Istotnym jest, czy u dziecka występują jakieś choroby przewlekłe układu moczowego, a także, czy przyjmowane są na stałe leki.
Trudno z racji odległości jednoznacznie odpowiedzieć na zadane przez Panią pytanie. Istnieje małe prawdopodobieństwo, że podany wcześniej środek mógł wpłynąć na obraz dróg żółciowych.
Nieliczne zmiany hyperechogeniczne w obrębie woreczka żółciowego mogłyby wskazywać na występowanie niewielkich zmian odpowiadających zapewne zwłóknieniom, stłuszczeniom lub naczyniakom.
Zalecamy Pani konsultację z lekarzem pediatrą lub gastrologiem dziecięcym. Specjalista po analizie wyniku badania zdecyduje o dalszej diagnostyce, aby móc podjąć właściwe działanie.
Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/usg-jamy-brzusznej
https://portal.abczdrowie.pl/woreczek-zolciowy
https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pecherzyka-zolciowego
A odpowiedź na poniższe pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-taki-wynik-usg-brzucha-u-dziecka