Jak sobie poradzić z dręczącą mnie nerwicą?

Moja mama miała wypadek rok temu ale na szczęście jest już dobrze. Rzecz w tym że nabawilam się nerwicy lękowej i nie potrafię poradzić sobie z lękiem przed przyszłością. Jak sobie z tym radzić jeszcze przed wizytą u lekarza? Czy naprawdę się coś stanie w przyszłości czy tylko mi się tak wydaje przez nerwicę?
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Czym różni się nerwica od innych zaburzeń psychicznych?

Witam,

Zaburzenia lękowe objawiają się przyspieszonym pulsem (tachykardią) i podwyższonym ciśnieniem krwi, uciskiem w klatce piersiowej, problemami gastrycznymi, wskutek pobudzenia układu współczulnego (nadnercza produkują katecholaminy - adrenalinę i noradrenalinę), w stanach zagrożenia, np., strach, gniew, organizm mobilizuje się do działania., może występować napięcie mięśniowe, ból w okolicy karku i pleców. Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy 3 czynniki lęku:
(1) Poznawczy (myśli, wyobrażenia).
(2) Fizjologiczny (doznania w ciele).
(3) Behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te aspekty wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania,
Nie leczone stany lękowe pogłębiają się i utrudniają funkcjonowanie, w określonych sytuacjach.
Pozdrawiam serdecznie

0

Dzień dobry. Wypadek bliskiej osoby jest dużym stresorem, nic dziwnego więc, że odczuła Pani na sobie obciążenie tym wydarzeniem i skutki są także dla Pani niekomfortowe nawet teraz, gdy - jak Pani pisze - jest już dobrze. Czasami jest tak, że możemy sobie powiedzieć "dobrze, było ciężko, ale to już za mną" i udaje nam się wrócić do równowagi a przebyte trudności traktować jak doświadczenie, które pokazuje nam, ze potrafimy sobie radzić w wymagających sytuacjach. Czasami jednak nie potrafimy sami się uporać ze skutkami stresu i wtedy warto skorzystać doraźnie z pomocy specjalisty. Jest Pani osobą młodą i być może nie była Pani do końca przygotowana na sytuację, z którą przyszło się Pani zmierzyć i stąd lęk o przyszłość. Może się Pani wydawać, że zawsze będzie tak trudno. Jednak z czasem nabieramy odporności, doskonalimy sposoby radzenia sobie z wyzwaniami i nabieramy poczucia kompetencji. Na Pani ostatnie pytanie odpowiadam: tak, stanie się w Pani życiu wiele dobrych zdarzeń jeżeli tylko Pani zechce;) Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty