Jak stracić przynajmniej 10 kg bez tracenia odporności organizmu?

Witam! W marcu będę miał 14 lat... ważę 88 kg i mam jakieś 171 wzrostu. Ćwiczę praktycznie non stop, codziennie mam treningi, ale mam za duży apetyt ... przez cały czas coś jem i chciałbym trochę przystopować i wziąć za siebie. Dodam, że mam martwicę kolan (Osgooda Schlattera) i nie mam wskazane w ogóle cokolwiek mieć związanego ze sportem, lecz już od roku wszystko robię i jedno kolano mi przeszło... Mam strasznie grubą kość, jestem masywny i silny, lecz zależy mi na straceniu tego tłuszczu. Prosiłbym o jakąś dietę, która mogłaby mi pomóc :) Z góry dziękuję! Pozdrawiam, Bartek PS Wiem, że głodzenie nie jest mi wskazane... i proszę jeszcze o poważne odpowiedzi :-) Jeżeli ktoś by chciał ,mogę zrobić zdjęcia "siebie" (to jest moje pierwsze pytanie, więc proszę się nie czepiać ;), tylko od razu napisać, co jest nie tak lub co mam jeszcze powiedzieć).
ponad rok temu

Witam!

Twoje BMI wynosi 30,13. Na siatce centylowej odpowiada to wartości powyżej 97 centyla, co jest równoznaczne z otyłością.

Pisałeś, że jesteś masywny i masz grubą budowę kości, co może stanowić część nadmiernej masy ciała. Myślę, jednak , iż przy tak dużym BMI nie obędzie się bez konsultacji lekarskiej. Trzeba ustalić przyczynę otyłości. Być może nie wynika ona z wadliwego stylu odżywiania i niewielkiej aktywności fizycznej, lecz z zaburzeń w funkcjonowani organizmu.

Dlatego chciałam Cię prosić, abyś najpierw udał się do lekarza, wykonał podstawowe badania i napisał ponownie, mając w ręku wyniki.

W Twojej diecie codziennie powinno znaleźć się miejsce na:
- warzywa,
- owoce,
- produkty zbożowe (najlepiej pełnoziarniste),
- chude mięso/jaja/nasiona roślin strączkowych (wymiennie),
- mleko i nabiał (mogą być odtłuszczone),
- tłuszcze (masło,margarynę, oleje roślinne).

To, co możesz zrobić, to wyeliminować bomby kaloryczne,: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, fast foody, ciasta, ciasteczka, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Napadom głodu zapobiegniesz:
- zwiększając spożycie pełnoziarnistych produktów zbożowych (razowego pieczywa, gruboziarnistych kasz, brązowego ryżu),
- ograniczając spożycie węglowodanów prostych, łatwoprzyswajalnych: cukru, miodu, czekolad, łakoci, białego pieczywa, płatków śniadaniowych z dodatkiem cukru/słodu jęczmiennego,
- dbając o równe odstępy czasowe między posiłkami.

Optymalna ilość posiłków, to 5 w ciągu dnia (spożywanych co ok. 3 godziny).

Pozdrawiam