Jak wygląda postępowanie w przypadku zespołu jelita drażliwego?

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie brania suplementów przy zespole jelita drażliwego, a najbardziej kreatyny i białka. Problem z jelitem drażliwym zaczął się 4 miesiące temu, miałem robioną gastroskopię, USG itp., lecz żadne z nich nie wykryło nic złego. Dopiero powoli ogarniam to, co może mi szkodzić, a co nie. Na razie wiem, że nie mogę zbytnio produktów mlecznych, chipsów i słodyczy. Leki jakie biorę to Polprazol 1x dziennie rano, Tribus 3x dziennie przed każdym, większym posiłkiem i Setaloft 1x dziennie. Objawy to biegunka, bóle brzucha. Ćwiczę 6x w tygodniu na siłowni i do tego 2x w tygodniu robię cardio. Wiek 16 lat.
MĘŻCZYZNA, 16 LAT ponad rok temu

Zalety gastroskopii

Gastroskopia to badanie, które pomaga wykryć schorzenia układu pokarmowego. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są zalety tego badania. Na ten temat wypowiada się lek. Marcin Radkowski.

Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Dziękuję za to pytanie. Idzie Pan dobrym tropem, obserwując swój organizm i eliminując to, co mu szkodzi. Samoedukacja i samoobserwacja w przypadku tego typu zaburzeń przewlekłych to podstawa do uzyskania kontroli nad chorobą. Warto rozważyć też wykonanie testów na nietolerancje pokarmowe, które dadzą szczegółowy obraz tego, co Panu służy, a co nasila objawy - niestety, reakcje organizmu na nietolerancje są opóźnione i nie zawsze możliwe do powiązania ze spożytym pokarmem.

Jeśli zaobserwował Pan u siebie nasilenie dolegliwości po produktach mlecznych, to może to świadczyć o alergii bądź nietolerancji laktozy (cukru mlecznego) lub kazeiny (białka mleka). Pyta Pan o możliwość suplementacji białkiem. Należy poszukać takiego rodzaju odżywki białkowej, który nie będzie zawierał tych dwóch składników (chyba, że testy nietolerancji nie potwierdzą problemu z ich trawieniem). Niestety większość odżywek białkowych produkowana jest z białek serwatki (czyli mleka). Najlepszym rodzajem białka dla osób nietolerujących laktozy jest tzw. WPH (Whey Protein Hydrolysate), czyli hydrolizat białek serwatkowych. Warto też zainteresować się białkiem roślinnym (np. z grochu, konopi).

Uważam jednak, że w Pana przypadku (młody wiek, nieustabilizowany stan jelit, biegunki) należy bardzo dobrze przemyśleć, czy obecny plan treningowy nie jest zbyt obciążający. Powinien Pan go skonsultować z dobrym dietetykiem i/ lub dobrym trenerem. Proszę też ostrożnie podchodzić do wszelkich suplementów diety i to z wielu powodów. Po pierwsze, nie są to leki, a więc nie podlegają tak ścisłej kontroli podczas procesu produkcji i mogą być zanieczyszczone. Nawet te „dobre” suplementy zawierają wiele substancji dodatkowych, potencjalnie obciążających organizm. Wszystko to może podrażniać układ pokarmowy, i tak osłabiony w przypadku Pana schorzenia. Ponadto, suplementy diety mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami.

Z wszelkimi zmianami oraz intensywnym treningiem sugeruję poczekać, aż praca układu trawiennego się ustabilizuje. W międzyczasie proszę pomyśleć o dobrej probiotykoterapii oraz konsultacji u dietetyka.

Zachęcam Pana też do pogłębienia wiedzy na temat ZJD i tematy pokrewne, np. poprzez lekturę artykułów zawartych w naszym serwisie:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-zespole-jelita-drazliwego

https://portal.abczdrowie.pl/dysbioza-jelitowa

https://portal.abczdrowie.pl/nietolerancja-pokarmowa-a-alergia-pokarmowa

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty