Jak wygląda postępowanie w przypadku zespołu jelita drażliwego?

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie brania suplementów przy zespole jelita drażliwego, a najbardziej kreatyny i białka. Problem z jelitem drażliwym zaczął się 4 miesiące temu, miałem robioną gastroskopię, USG itp., lecz żadne z nich nie wykryło nic złego. Dopiero powoli ogarniam to, co może mi szkodzić, a co nie. Na razie wiem, że nie mogę zbytnio produktów mlecznych, chipsów i słodyczy. Leki jakie biorę to Polprazol 1x dziennie rano, Tribus 3x dziennie przed każdym, większym posiłkiem i Setaloft 1x dziennie. Objawy to biegunka, bóle brzucha. Ćwiczę 6x w tygodniu na siłowni i do tego 2x w tygodniu robię cardio. Wiek 16 lat.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za to pytanie. Idzie Pan dobrym tropem, obserwując swój organizm i eliminując to, co mu szkodzi. Samoedukacja i samoobserwacja w przypadku tego typu zaburzeń przewlekłych to podstawa do uzyskania kontroli nad chorobą. Warto rozważyć też wykonanie testów na nietolerancje pokarmowe, które dadzą szczegółowy obraz tego, co Panu służy, a co nasila objawy - niestety, reakcje organizmu na nietolerancje są opóźnione i nie zawsze możliwe do powiązania ze spożytym pokarmem.

Jeśli zaobserwował Pan u siebie nasilenie dolegliwości po produktach mlecznych, to może to świadczyć o alergii bądź nietolerancji laktozy (cukru mlecznego) lub kazeiny (białka mleka). Pyta Pan o możliwość suplementacji białkiem. Należy poszukać takiego rodzaju odżywki białkowej, który nie będzie zawierał tych dwóch składników (chyba, że testy nietolerancji nie potwierdzą problemu z ich trawieniem). Niestety większość odżywek białkowych produkowana jest z białek serwatki (czyli mleka). Najlepszym rodzajem białka dla osób nietolerujących laktozy jest tzw. WPH (Whey Protein Hydrolysate), czyli hydrolizat białek serwatkowych. Warto też zainteresować się białkiem roślinnym (np. z grochu, konopi).

Uważam jednak, że w Pana przypadku (młody wiek, nieustabilizowany stan jelit, biegunki) należy bardzo dobrze przemyśleć, czy obecny plan treningowy nie jest zbyt obciążający. Powinien Pan go skonsultować z dobrym dietetykiem i/ lub dobrym trenerem. Proszę też ostrożnie podchodzić do wszelkich suplementów diety i to z wielu powodów. Po pierwsze, nie są to leki, a więc nie podlegają tak ścisłej kontroli podczas procesu produkcji i mogą być zanieczyszczone. Nawet te „dobre” suplementy zawierają wiele substancji dodatkowych, potencjalnie obciążających organizm. Wszystko to może podrażniać układ pokarmowy, i tak osłabiony w przypadku Pana schorzenia. Ponadto, suplementy diety mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami.

Z wszelkimi zmianami oraz intensywnym treningiem sugeruję poczekać, aż praca układu trawiennego się ustabilizuje. W międzyczasie proszę pomyśleć o dobrej probiotykoterapii oraz konsultacji u dietetyka.

Zachęcam Pana też do pogłębienia wiedzy na temat ZJD i tematy pokrewne, np. poprzez lekturę artykułów zawartych w naszym serwisie:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-zespole-jelita-drazliwego

https://portal.abczdrowie.pl/dysbioza-jelitowa

https://portal.abczdrowie.pl/nietolerancja-pokarmowa-a-alergia-pokarmowa

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.