Jak wygląda skierowanie na psychoterapię?

Jak powinno wyglądać skierowanie na psychoterapię w ramach NFZ? Wystarczy po prostu skierowanie do Poradni Zdrowia Psychicznego lub Poradni Psychologicznej? Czy raczej powinno być zaznaczone, że to skierowanie do psychoterapeuty?
MĘŻCZYZNA, 24 LAT 10 miesięcy temu

Dzień dobry.

Nie ma czegoś takiego jak "Poradnia Psychologiczna", ale są Poradnie Zdrowia Psychicznego, w których pracują psychologowie, psychiatrzy i część z nich jest również psychoterapeutami. Zgodnie z prawem nie obowiązuje skierowanie do takich specjalistów†ów, jak: psychiatra, ginekolog, dermatolog-wenerolog, onkolog i dentysta.

Wystarczy się zapisać do PZP i osoba przeprowadzająca pierwszą wizytę (zazwyczaj jest to psychiatra; czasami psycholog) w razie potrzeby skieruje dalej na kwalifikację do leczenia terapeutycznego.