Jak wyglądają objawy menopauzy?

witam poprzdnia miesiączka przyszła o 9 dni za szybko, (z 30 na 21), byłam u lekarza i wszystko było ok. W tym miesiącu dostałam już 15. Zwyke cyke mam co 30 dni, rodziłam 4,5 roku temu, mam 31 lat. Co istotne kobiety w mojej rodzinie szybko wschodziły w menopauze, moja babcia po 30. Dostałam bardzo szybko miesiączke w wieku 9 lat. Moje pytanie czy u mnie zaczynją się oznaki menopsuzy?

Witam,
Wczesna menopauza jest przede wszystkim uwarunkowana genetycznie, także może być to jej początek. Jednak na występowanie objawów i nierównomiernych miesiączek ma wpływ kilka czynników: przede wszystkim stres, nieprawidłowości żywieniowe (rygorystyczne odchudzanie się bez kontroli dietetyka, nadmiar żywności przetworzonej w diecie), palenie papierosów czy choroby t.j. cukrzyca, choroby tarczycy. Głównymi objawami menopauzy rzeczywiście są nierówne i skąpe miesiączki ale także nadmierne pocenie się, uderzenia gorąca, sucha skóra, zmienność nastroju a także zmiany masy ciała, często przybieranie na wadze.
Pozdrawiam,
mgr Kopaniecka Beata