Jak wyrównać cukrzycę pomimo leczenia?

Dzień dobry, od ponad roku przyjmuję metformax sr 500, staram się trzymać dietę ( pieczywo o niskim ig, wykluczyłam mąkę pszenną, ograniczam węglowodany ) staram się "ruszać", a mój poziom cukru na czczo nadal przekracza 100. Po posiłku natomiast nie wraca do normy sprzed posiłku, zazwyczaj jest to 112-120, czasem przekracza 140. Co powinnam zrobić? Mój lekarz pierwszego kontaktu ( nie widzi potrzeby skierowania do diabetologa) twierdzi, że jako osoba chora na cukrzycę, nigdy nie będę miała takich pomiarów cukru, jak zdrowa osoba.
KOBIETA, 58 LAT 10 miesięcy temu

Najczęściej do przywrócenia prawidłowej pracy gospodarki węglowodanowej kluczowa jest redukcja masy ciała. Nie należy skupiać się na wyeliminowaniu poszczególnych produktów z jadłospisu, a na bilansie kalorycznym. Po wyliczeniu dobowego zapotrzebowania energetycznego (uwzględniając aktywność fizyczną) należy skomponować dietę dostarczającą 200-500 kcal mniej od uzyskanej wartości (sugeruję wykorzystanie kalkulatorów dostępnych w sieci). Poza tym powinna pani skonsultować się z diabetologiem. Przed wizytą w poradni warto oznaczyć stężenie hemoglobiny glikowanej w surowicy krwi. Wartość pozwoli ocenić jakość Pani leczenia w ostatnich 3-6 miesiącach i pomoże podjąć decyzję o ewentualnej zmianie farmakoterapii..