Jak zaprzestać wymuszaniu kału?

Wymuszanie kału i krwawienie z odbytu Witam. Bardzo często musiałem wymusić kał przez włożenie palca. Robię to bardzo często, niestety leci mi czasami krew. Moje pytanie brzmi: czy jest to coś, co samo się wyleczy czy konieczność jest aby iść do lekarza? Nie ukrywam - bardzo krępujące pytanie ale trzeba na to zaradzić. Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Na pewno w takim wypadku należy ustalić przyczyny krwawienia - u Pana może być to spowodowane mechanicznymi podrażnieniami. Również wymuszanie oddawania stolca może być niepokojące. Dlatego powinien Pan odwiedzić lekarza rodzinnego, który wskaże dalsze postępowanie. Może być potrzebne wykonanie badania kolonoskopowego.