Jak zdrowo się odżywiać i mieć ładną figurę?

Witam! Mam 16 lat, moja waga to 51kg przy wzroście 159cm. Jem dużo owoców i warzyw, 3 razy w tygodniu biegam. Ćwiczę na wf, niedawno zaczęłam ćwiczyć na agrafce i sporadycznie jeżdżę na rowerku. Nie wiem czemu ale ostatnio troszkę przytyłam. Chcę zdrowo sie odżywiać. Czy powinnam ze swojej diety całkowicie wykluczyć cukier i ile gramów cukru i tłuszczu powinnam dziennie spożywać? Czy jogurty owocowe są zdrowe i mogę po nie spokojnie sięgać? Dziękuję za odpowiedź
16 LAT ponad rok temu

Witam,

Twoje BMI wynosi 20,2.
Jest to wartość prawie odpowiadająca 50 centylowi, czyli "idealnej masie ciała".
Masz lekką niedowagę, rzędu około 0,5 kg.

ZDROWE ZASADY to:

- UNORMOWANIE pór posiłków (optymalna ilość, to 5 posiłków w ciągu dnia, co około 3 godziny)
- UNIKANIE słodyczy, żywności typu fast-food, kolorowych i słodzonych napojów
- SYSTEMATYCZNOŚĆ w podejmowaniu aktywności fizycznej

W Twojej diecie codziennie powinno znaleźć się miejsce na:
- warzywa
- owoce
- produkty zbożowe (najlepiej pełnoziarniste)
- chude mięso/jaja/nasiona roślin strączkowych
- mleko i nabiał (mogą być odtłuszczone)
- tłuszcze (masło,margarynę, oleje roślinne).

Z diety powinno się wykluczyć produkty zawierające cukry łatwo przyswajalne: cukier, miód, dżemy, ciasta, ciastka, czekolady i inne łakocie. W diecie odchudzającej nie ma miejsca także na fast-foody.
Najlepiej jest wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym (IG), oraz o dużej zawartości błonnika pokarmowego.

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne kształtuje się na poziomie około 2500 kcal.
Przyjmuje się, iż zapotrzebowanie na białko to 1g na kilogram masy ciała/dobę.
Tłuszcze powinny stanowić około 30 % zapotrzebowania energetycznego.

Jogurty owocowe są zdrowe, aczkolwiek lepiej jest kupować jogurty naturalne i dodawać do nich owoce.
Nie ma wtedy ryzyka, iż zjemy jogurt z dodatkiem zbędnego cukru.

POZDRAWIAM