Jak zmniejszyć te objawy przed miesiączką?

Mój problem dotyczy miesiączki a raczej tygodnia przed. Bardzo bolą mnie piersi, praktycznie cały czas płaczę, jestem naprawdę bardzo emocjonalna, a gdy okres przyjdzie ból jest tak wielki że nie mogę znaleźć sobie miejsca często też po prostu zaczynam płakać z tego bólu. Nikt nigdy nie traktował tego poważnie mama mówi że to tylko okres i każdy tak ma, ale myślę że coś jest nie tak bo przez ten czas nie jestem w stanie normalnie funkcjonować, a tydzień przed też jest prawdziwą męczarnią dla mnie i moich bliskich, nie potrafię nad tym zapanować choć za każdym razem próbuję

Redakcja abcZdrowie

Witam, zdecydowanie jest to powód do konsultacji ginekologicznych. Nie każda kobieta ma bolesne miesiączki i nie zawsze jest to objaw fizjologiczny. W przypadku bolesnych miesiączek u młodych kobiet mówi się o pierwotnych bólach miesiączkowych – pojawiają się w wieku 15-20 lat i z czasem mogą ulec złagodzeniu, w przeciwieństwie do bólów wtórnych będących skutkiem np. toczącego się procesu zapalnego w organizmie. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-zwalczac-bole-menstruacyjne. PMS to zespół napięcia miesiączkowego, spowodowany burzą hormonalną toczącą się przed menstruacją. Wśród objawów tej nieprzyjemnej dolegliwości znajdują się mastalgia, czyli ból piersi, o którym Pani wspomina oraz huśtawki nastroju, a także wzdęcia, zaparcia, bóle mięśni, kręgosłupa czy podbrzusza i wiele innych. U niektórych kobiet objawy są tak nasilone, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Wymagają wówczas diagnostyki, bo mogą świadczyć o PCOS, endometriozie czy torbielach jajników, które są także odpowiedzialne za bolesne i obfite miesiączki. Tutaj wymienione zostały inne schorzenia będące przyczyną bolesnych menstruacji: https://portal.abczdrowie.pl/bolesne-miesiaczki-u-kobiet. Jednym ze sposobów leczenia PMS i dokuczliwych miesiączek – jeśli nie są spowodowane żadną z chorób dróg rodnych – jest antykoncepcja hormonalna. O tej metodzie walki z bolesną menstruacją należy porozmawiać z ginekologiem, który oceni, czy taki sposób leczenia jest właściwy oraz dobierze odpowiednie pigułki antykoncepcyjne. Poza antykoncepcją hormonalną ból menstruacyjny łagodzić można lekami przeciwbólowymi dostępnymi na receptę – o tym także decyduje specjalista. Więcej o tym, co pomoże na ból miesiączkowy, może Pani przeczytać w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/menstruacja-sposoby-na-bolesne-miesiaczki. Natomiast zespół napięcia przedmiesiączkowego można łagodzić odpowiednią dietą oraz suplementacją. O szczegółach dowie się Pani z tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-pms.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.