Jak zwalczać lęk przed ludźmi?

Czy lęk przed ludźmi,oceną przez nich i lęk przed podjęciem.pracy jest czyms normalnym ? Jak.walczyć z lękami ?Czy wyjazd za granicę może pomóc czy zaszkodzić?

Dzień Dobry Pani,

Lęk towarzyszy człowiekowi, od kiedy pojawił się na Ziemi..., jest to jak najbardziej normalne i to znaczy, że po prostu żyjemy...
Lęk pojawia się w naszej świadomości, kiedy trzeba zmierzyć się z czymś nowym, rozstać się z "starym", ale znanym, gdy stoją przed nami nowe wyzwania i zadania.

Wszystko to, co nowe, wykonywane, czy też przeżywane po raz pierwszy - często oprócz zaciekawienia, przyjemności, niesie ryzyko z odczuwaniem lęku.

Zapytała Pani:
Jak.walczyć z lękami ?

Odpowiadam:
Nie walczyć - poczuć lęk, uświadomić go sobie, oswoić, czyli opanować go na tyle, żeby móc iść dalej..., pomimo lęku...z lękiem...

Podsumowując: nie ma ludzi bez lęku, z wyjątkiem osób, które mają w sposób trwały uszkodzoną część czołową.

Myślę, ze udało mi się odpowiedzieć na Pani pytanie...

Jest mi bliskie przesłanie - Hesse, z którym się teraz z Panią podzielę:

"Wszystko, co dopiero się zaczyna,
jest pełne czaru".

...,Czego Pani serdecznie życzę,
Irena Mielnik-Madej
aneris@op.pl

Witam Panią.
Pewien poziom lęku jaki odczuwamy w związku z różnymi sytuacjami w życiu,pełni funkcję mobilizującą do działania. Doświadczając go, zastanawiamy się jak rozwiązać sytuację, która go wywołuje i w ten sposób podejmujemy decyzję np. przed ucieczką w starciu z groźnym przeciwnikiem albo przygotowania się do spotkania z nim, co w efekcie powoduje, że będzie ono łatwiejsze.
Jeśli jednak odczuwany przez Panią poziom lęku jest dla Pani uciążliwy, powstrzymuje Panią przed kontaktami z ludźmi i rozpoczęciem pracy, warto się przyjrzeć jego powodom z psychoterapeutą. Pisze Pani o lęku przed oceną innych ludzi i rodzi mi się w głowie pytanie o Pani samoocenę. Może ona wpływa na Pani trudności?
Obawiam się, że pomysł na wyjazd za granicę nie rozwiąże Pani problemu, brzmi trochę jak ucieczka przed problemem, a nie próba jego rozwiązania.

Gorąco namawiam do skorzystania z pomocy psychoterapeuty, który pomoże zrozumieć skąd Pani lęki i będzie z Panią pracował nad pozytywnymi zmianami w sposobie odczuwania, myślenia i zachowań.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Agnieszka Dymska
Psycholog, psychoterapeuta.
www.pomocpsychologa.pl
www.facebook.com/Agnieszka.Dymska

Witam Panią
W sytuacjach szczególnie obciążających, na pierwszy
plan wysuwa się lęk, napięcie oraz poczucie
niepewności i zagubienia.
Lęk, którego przyczyna często jest nieuświadomiona,
staje się wszechobecny i przyjmuje postać
różnych fobii - stąd u Pani lęk przed kontaktami z ludźmi,
a nawet lęk przed podjęciem pracy.
Zaburzenia lękowe nie tylko dezorganizują życie,
ale też przynoszą poczucie niepewności i zagubienia,
ograniczają niezależność, hamują aktywność społeczną
i utrudniają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie,
zabierając tym samym całą radość życia.
Tego typu zaburzenia lękowe mogą doprowadzić
do izolacji społecznej.
Mogą też pojawić się problemy zdrowotne.
Dlatego zachęcam Panią do skorzystania z psychoterapii,
zanim zaburzenia lękowe całkowicie zrujnują Pani życie.
Terapeuta dotrze do źródeł Pani lęków,
pomoże Pani uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami lęków oraz ich konsekwencjami.
Myślę, że powinna Pani rozpocząć terapię jeszcze
przed wyjazdem za granicę, gdyż wśród zupełnie obcych
ludzi lęki mogą się nasilać.
Warto omówić tę kwestię z terapeutą.
Terapię można później kontynuować online.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii,
Gdyby chciała Pani porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl