Jaką datą mam się sugerować?

Witam! Jestem w 9 miesiącu ciąży. Ciągle zmienia mi się termin porodu, z om wychodzi mi 11.11 ale lekarz twierdzi że do zapłodnienia doszło później. Na pierwszej wizycie termin z usg wyszedł na 27.11 na drugiej wizycie wyszedł mi 20.11 (był to 13 tydzień ciąży) potem 29.11, kolejnym razem 26.11 i ostatnio w środę 4.12. data porodu z usg wyszła na 4.12 Pani doktor stwierdziła że synek jest mały bo waży 2,5 kg. Słyszałam że jeżeli jest duża rozbieżność między datami to bierze się tą z pierwszych badań prenatalnych, ale ja przez całą ciąże nie miałam żadnych badań prenatalnych tylko zwykle usg. Jaka datą mam się sugerować?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

termin ustalany na podstawie ostatniej miesiączki, czyli tzw. reguła Naegelego, to termin orientacyjny, który raczej nie ma pokrycia w rzeczywistości. Zresztą, warto wspomnieć w tym miejscu, że zaledwie 5% ciąż kończy się dokładnie w terminie wyznaczonym w gabinecie ginekologicznym. Zachęcam do zapoznania się z tym wideo: https://portal.abczdrowie.pl/wyznaczanie-daty-porodu.

Choć ustalenie daty porodu jest istotne, to nie trzeba przywiązywać do niego dużej wagi. Poza terminem z OM, najbardziej wiarygodnym szacunkiem są obliczenia aparatury USG na podstawie konkretnych wartości płodu, czyli tzw. CRL (długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu). Te wymiary są tożsame w dużym stopniu dla wszystkich płodów do 13. tygodnia ciąży. Od tego momentu płód rozwija się w indywidualnym tempie, na co wpływ mają takie czynniki, jak geny. Dlatego ustalany automatycznie przez przyrząd USG termin porodu od tego momentu nie będzie wiarygodny.

Badania prenatalne, o których mówił Pani ginekolog, to określenie na szczegółowe USG, które miało miejsce właśnie w 13. tygodniu ciąży. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/badania-prenatalne-plodu. Ustalony wówczas termin może być wiarygodny, choć często warto zwrócić na wąski okres pomiędzy terminem wyznaczonym z daty ostatniej miesiączki, a terminem z USG. Prawdopodobnie w tym okresie dojdzie do porodu w przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży i płodu.

Być może zainteresuje Panią również ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/termin-porodu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.