Jaką dietę należy stosować przy niedoczynności tarczycy u 33-latki?

Witam. Mam 32 lata i urodziłam 3 dieci. Chcialam zapytac jak i co jeść by schudnąć przy niedoczynności tarczycy? Przeszłam poporodowe zapalenie 9 miesięcy temu i ciężko mi schudnąć. Mam 164 cm, waga 70 kg. Cel - 60 kg.

Dzień dobry! Dziękuję za pytanie. Zakładając umiarkowaną aktywność fizyczną, na którą składałaby się opieka nad trójką dzieci, obowiązki domowe i np. spacery oraz biorąc pod uwagę, że tarczyca "nie lubi" restrykcji kalorycznych (czyli dieta nie może być zbyt niska), zalecałabym początkowo zaplanowanie jadłospisu dziennego o wartości 1750-1800 kcal. Wartość taką należałoby utrzymywać nawet 4 tygodnie. Jeśli nie ma innych problemów zdrowotnych, które utrudniają redukcję masy ciała (np. insulinooporność, nietolerancja pokarmowa), to posiłki należy rozłożyć w odstępach 3-4 godzinnych, spożywać je regularnie, spożywać urozmaiconą żywność. Aby przeciwdziałać stanom zapalnym powinna Pani wybierać świeże, dobre jakościowo produkty: mięso, ryby, jajka, warzywa (najwięcej), owoce, orzechy i nasiona, oliwa z oliwek, olej lniany na zimno, nabiał w postaci fermentowanej. Jeśli chodzi o warzywa kapustne, to po ugotowaniu można je bez przeszkód spożywać. Pamiętać trzeba o piciu wody, ponieważ niedobory wody w organizmie, to silny czynnik promujący zapalenie. Żywność przetworzona, słodycze są niestety pełne szkodliwych tłuszczów i cukrów, dlatego to te produkty są dla Pani najbardziej niewskazane. Pozdrawiam i życzę sukcesów.

Witam,
Jeżeli chodzi o dietę przy niedoczynności tarczycy wymagany jest indywidualny jadłospis. Zachęcam do lektury moich artykułów w tym temacie:
http://joanna-wasiluk.jejswiat.pl/16326,jak-schudnac-przy-niedoczynnosci-tarczycy
http://joanna-wasiluk.jejswiat.pl/16571,co-jesc-przy-niedoczynnosci-tarczycy-i-hashimoto

Jeżeli byłaby Pani zainteresowana to układam indywidualne jadłospisy. Jest to możliwe po osobistej konsultacji - pacjentów przyjmuję w Warszawie lub jeżeli nie ma Pani możliwości dojazdu to układam też indywidualne diety przez Internet.
Proszę się zastanowić czy nie warto zająć się problemem profesjonalnie.

tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk