Jaka jest zasadnicza różnica pomiędzy wzorem lorenza a wskaźnikiem bmi?

Jaka jest zasadniczą różnica pomiędzy wzorem lorenza a na wskaźnik bmi? Do czego służą poszczególne wzory?

Lek. Tomasz Budlewski

Wzór Lorenza wykorzystuje w swoich obliczeniach tylko wysokość ciała, natomiast wskaźnik BMI określany jest na podstawie wzrostu i masy ciała. Pierwszy z nich służy do określenia należnej masy ciała, a drugi określa prawidłowość masy ciała, można określić niedobór, prawidłowość lub nadwagę/otyłość.

Małgorzata Panek

Wskaźnik BMI = Waga (kg)/ wzrost (m)x wzrost (m)
Prawidłowy wskaźnik znajduje się w przedziale 18.5–24.9/

Natomiast wskaźnik Lorentza oblicza się ze wzoru:

dla kobiet:

Należna masa ciała = [wzrost (cm) - 100] - {[wzrost(cm) - 150]/2}

Wzór Lorentza dla mężczyzn:

Należna masa ciała = [wzrost (cm) - 100] - {[wzrost (cm) - 150]/4}

Wzór ten można stosować dla osób powyżej 150 cm wzrostu.

Wzór Lorentza pozwala na szacowanie należnej masy, a BMI pozwala na określenie aktualnego stanu (niedowaga, waga prawidłowa, nadwaga, otyłość).

Pozdrawiam