Jaka może być przyczyna spóźniającej się miesiączki u 18-latki?

Witam, mam 18 lat, moje miesiączki zawsze były regularne (okres ewentualnie był dzień wcześniej lub dzień później). Kilka miesięcy temu spóźnił się 11 dni i od tego czasu spóźnia się za każdym razem 4-5 dni. Mój cykl trwa 33 dni a krwawienie 6 dni. Czuję lekki ból brzucha tak jak podczas okresu ale okresu i tak nie ma dopiero po upływie tych 4-5 dni i jest normalny. Nie ma możliwości żebym była w ciąży. Jaka może być tego przyczyna? Czy może być to coś poważnego?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przyczyn wydłużającego się cyklu może być wiele – nie sposób na podstawie Pani opisu wskazać jednoznacznie jednej z nich.

U młodych kobiet takie przesunięcia cyklu są stosunkowo częste i nie muszą oznaczać niczego niepokojącego, zresztą nawet u zdrowych, dojrzałych kobiet, nieregularności w cyklu mogą wystąpić. Przyjmuje się, że prawidłowo długość cyklu waha się pomiędzy 21 a 35 dni, a w skali roku kobieta powinna odnotować co najmniej 10 menstruacji.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/cykl-miesiaczkowy.

Niewykluczone, że dłuższe odstępy między miesiączkami są u Pani spowodowane cyklami bezowulacyjnymi, ale równie często zdarza się, że drobne zaburzenia hormonalne – np. spowodowane stresem, dietą, zmianą trybu życia itd. – powodują niewielkie zaburzenia cyklu menstruacyjnego.

Na wszelki wypadek warto skonsultować się z ginekologiem i wykonać badania – waginalne oraz USG narządu rodnego. Specjalista zadecyduje o konieczności wykonania badań hormonalnych.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/nieregularny-okres-przyczyny-zaburzenia-cyklu-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.