Jaka powinna być dieta przy kolce nerkowej?

Jaka powinna być dieta przy kolce nerkowej? Jakich produktów unikać, aby zminimalizować ryzyko ataku?

Dzień dobry,

Wszystko w zależności od rodzaju kamicy nerkowej. Istnieją różne postaci kamicy nerkowej, a ich rodzaj zależny jest od składu kamieni.

W kamicy fosforanowo – wapiennej zaleca się ograniczenie spożycia soli (także zawartej
w niektórych produktach) oraz produktów bogatych w fosforany, szczawiany i wapń.

W przypadku leczenia kamicy moczanowej jest dieta niskopurynowa, w której
zaleca się ograniczenie spożycia produktów mięsnych, grzybów i białka.

Jeśli natomiast zaś chory cierpi na zwiększone wchłanianie szczawianów (zawartych w: szczawiu,szpinaku, rabarbarze, botwinie, czekoladzie, kawie i herbacie) i wapnia (najwięcej w nabiale) zaleca się wykluczenie z diety produktów bogatych w wymienione związki.

Zachęcam do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej, w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu.

Pozdrawiam serdecznie!
Robert Lipert, Dietetyk
www.lublin.mojdietetyk.pl
lublin@mojdietetyk.pl