Jaka powinna być wielkość pęcherzyka w 6 tygodniu ciąży?
Witam,
jestem po badaniu USG i pełna obaw. Lekarz stwierdził 6 tydzień ciąży i wielkość pęcherzyka została określona na 7,7mm. Martwi mnie jednak fakt, że lekarz powiedział o ewentualnych problemach z ciążą, ponieważ pęcherzyk jest za mały.
Czy jest możliwe, że jest to ciąża wcześniejsza (ostatnia miesiączka 16 maja), czy jednak są widoczne jakieś problemy. Jaka powinna być wielkość pęcherzyka?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
Wyznaczanie daty porodu
Witam serdecznie!
Według daty ostatniej miesiączki skończyła Pani 6 tydzień ciąży. Dnia 29.06 ciąża miała 6 tygodni i 2 dni. Oznacza to, że ciąża wg USG i daty OM się pokrywają, co jest pozytywną wiadomością.
Wielkość pęcherzyka ciążowego nie jest największa, ale mieści się w normie do wieku. Na tym etapie ciąży trudno jednoznacznie wykreślić granice prawidłowych wielkości pęcherzyka. Istotne jest natomiast uwidocznienie zarodka i bijącego serduszka (na tym etapie powinno być już słyszalne).
Jeżeli ma Pani obawy o prawidłowy rozwój ciąży, może Pani dwukrotnie wykonać badanie betaHCG. Podwojenie stężenia hormonu w przeciągu 2 dni wskazuje na prawidłowy rozwój maluszka.
Na koniec chciałabym jednak zauważyć, że lekarz powiedział o ewentualnych, a nie pewnych zagrożeniach ciąży. Wielu lekarzy na tym etapie nie mówi pacjentkom o swoich wątpliwościach zalecając wcześniejszą wizytę kontrolną, po to by niepotrzebnie nie denerwować ciężarnych.  Często okazuje się bowiem, że po kilku dniach zarodek wzrasta i ciąża rozwija się dalej prawidłowo.
Pozdrawiam