Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Dzień dobry. Na tym poziomie ogólności nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi.
Na pewno należałoby przyjrzeć się diecie w kontekście nie tylko wyników, o których Pan pisze, ale szerzej. Konieczny jest szczegółowy wywiad uwzględniający choroby, dolegliwości, styl życia, choroby w rodzinie. Należałaby spojrzeć na całość wyników krwi, przyjmowane leki itd. Proponuję rozważenie wizyty u lekarza i dietetyka.

zapraszam do kontaktu
Katarzyna Gediga
http://www.emvit.pl/pl/Czytelnia/Sympatyczny-Mis

0

Witam, korzystny wpływ na stężenie cholesterolu HDL można obserwować w momencie kiedy nasycone kwasy tłuszczowe (masło, olej kokosowy i palmowy, tłuszcz zawarty w mięsie) zastępujemy jednonienasyconymi kwasami tłuszczowymi (awokado; oliwki; oleje - oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej migdałowy, sezamowy; orzechy - makadamia, laskowe, pekan, migdały; nasiona - sezam, słonecznik). Należy zwrócić uwagę na spożycie produktów zawierających kwasy tłuszczowe typu trans (margaryna, wyroby cukiernicze, słone przekąski, fast-foody, gotowe zupy i sosy w proszku), które powodują zmniejszenie stężenia cholesterolu HDL.

Jeśli chodzi o poziom erytrocytów ciężko jest konkretnie odpowiedzieć na pytanie, ponieważ należałoby dokładniej przyjrzeć się Pana aktualnej diecie i ustalić przyczyny występowania tego problemu. Proponuję udać się do dietetyka, który przeprowadzi dokładny wywiad żywieniowy i zdrowotny. Wtedy będzie można dokładniej powiedzieć jakie zmiany należy wprowadzić w Pana przypadku.

Pozdrawiam,
Anita Wudarczyk
http://anitawudarczyk.pl/

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty