Jakie badania powinnam wykonać przy utracie wagi?

Jestem dziewczyną 22-letnią. W 6 klasie podstawówki dostałam pierwszą miesiączkę. Następnie zaczęłam drastyczne odchudzanie. Odstawiłam praktycznie wszystko, słodycze, słodkie napoje. Jadłam ponad 3 miesiące same pomidory oraz 3 sucharki dziennie. Schudłam około 20 kilo w ciągu tych miesięcy. W końcu przeraziłam się swojego wygładu i postanowiłam skończyć z dietami i wrócić do swojej dawnej figury.

W tej chwili po ok. 6 latach mam bardzo poważne problemy ze zdrowiem i nie wiem od czego zacząć. Mam 156 cm wzrostu i ważę 49 kg. Czym więcej jem, tym bardziej tracę na wadze, oraz ok. 4 do 5 razy korzystam z toalety. Od pierwszej miesiączki po diecie zaczęłam zauważać, że po prostu dostaję ją raz na rok, po kilku miesiącach, albo 2 razy w miesiącu. Byłam u kilku ginekologów. Zatrzymałam się na jednym i brałam 2 lata tabletki hormonalne, niestety nie uregulowały mojej miesiączki.

Moje samopoczucie jest fatalne. Jestem bardzo słaba, śpiąca i rozdrażniona. Przez 4 lata miałam bardzo silny stres oraz dużo pracowałam. Od pół roku boli mnie serce, a od 3 miesięcy spontanicznie wieczorami oraz przy zdenerwowaniu. Nie chciałabym zmarnować swojego zdrowia i myślę, że mogę sobie jeszcze pomóc, tylko nie wiem od czego ogólnie zacząć. Nie robiłam w tym kierunku jeszcze żadnych badań. Bardzo proszę o pomoc. Dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdeczenie!

W tej sytuacji polecałabym konsultację u lekarza internisty, który zleci Pani odpowiednie badania i konsultacje specjalistyczne.
Opisywane dolegliwości wskazują na konieczność konsultacji kardiologicznej, endokrynologicznej oraz gastroenterologicznej.
Powikłania ze strony układu krążenia oraz układu pokarmowego należą do najczęstszych powikłań anoreksji.

Leczenie anoreksji często wymaga współpracy lekarzy różnych specjalności oraz terapeutów.

Ponadto, powinna Pani zgłosić się do psychiatry oraz psychoterapeuty specjalizującego się w terapii zaburzeń odżywiania. Część z Pani dolegliwości (np. rozdrażnienie, nadmierna senność, apatia) może wskazywać na depresję. Psychoterapeuta pomoże Pani nie tylko w leczeniu anoreksji, ale i w innych problemach, jak np. radzenie sobie ze stresem. Z  pewnością może sobie Pani pomóc i w miarę leczenia samopoczucie będzie coraz lepsze.

Serdecznie pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia!