Jakie badania wykonać przy krwiomoczu?
Witam. Chciałam dowiedzieć się jakie badania nalezy wykonać w przypadku wystąpienia krwiomoczu oraz ciaglego parcia na pęcherz. Powyższe objawy ustąpiły po jednym dniu. Pomimo tego udałam się do urologa ktory podczas wizyty przeprowadził wywiad lekarski oraz badanie USG pęcherza moczowego i nerek. Badanie USG nie wykazało żadnych nieprawidłowości w związku z tym zostal mi przepisany lek na infekcje dróg moczowych. Czy pomimo tego że objawy ustały powinnam zażywać przepisane tabletki czy wykonać jakieś dodatkowe badania moczu?

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
krwiomocz najczęściej towarzyszy infekcjom układu moczowo-płciowego i chorobom nerek – zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból podczas oddawania moczu, czyli tzw. dyzuria. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/co-oznacza-krwiomocz.
Jeżeli na tę dolegliwość został przepisany antybiotyk, to nie należy odstawiać leku po jednym czy dwóch dniach. Leczenie powinno trwać tyle, ile zalecił lekarz – odstąpienie od przyjmowania leku po ustąpieniu pierwszych objawów to jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez pacjentów. Niestety może prowadzić do uodpornienia się bakterii na lek, co w konsekwencji powoduje nawrót choroby w postaci trudniejszej do leczenia. Więcej informacji w naszej infografice: https://portal.abczdrowie.pl/bledy-najczesciej-popelniane-podczas-przyjmowania-antybiotykow.
Co do badań, to USG wykluczyło choroby nerek, więc bardzo prawdopodobne, że miała Pani infekcję dróg moczowych – ustąpienie objawów oznacza skuteczność leczenia. Jeżeli jednak dolegliwości wrócą, warto wykonać posiew moczu, by sprawdzić, co jest przyczyną choroby. Czym jest to badanie tłumaczy materiał dostępny pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-bakteriologiczne-moczu.