Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?

Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.

Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

bezpieczniejsze jest badanie MRI, czyli rezonans magnetyczny, który pozostaje bez żadnego wpływu na zdrowie w przeciwieństwie do potencjalnego zagrożenia związanego z promieniowaniem roentgenowskim.

Oczywiście o przydatności diagnostycznej obu metod nie ma sensu dyskutować, niemniej zdecydowanie dokładniejsze jest również badanie MRI, ponieważ poza strukturą kostną organizmu, pokazuje także i tkanki miękkie. W przypadku kręgosłupa pozwala to na obejrzenie przestrzeni międzykręgowych w celu wychwycenia m.in. patologii w obrębie krążków międzykręgowych, potocznie zwanych dyskami.

O badaniach RTG i MRI kręgosłupa może Pani przeczytać także w naszych artykułach, zachęcam do zapoznania się z nimi: https://portal.abczdrowie.pl/rezonans-magnetyczny-kregoslupa oraz https://portal.abczdrowie.pl/rtg-kregoslupa-wskazania-jak-sie-przygotowac-przebieg.

Natomiast nie zawsze badanie MRI jest zlecane – w pierwszej kolejności zazwyczaj ortopeda zleca badanie RTG, a gdy wynik tego badania obrazowego nasuwa podejrzenia np. zmian dyskopatycznych, specjalista może skierować pacjenta na badanie MRI.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-o-jakich-moze-swiadczyc-bol-plecow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty