Jakie leki można stosować przy cukrzycy typu 2?

Czy jakikolwiek endokrynolog albo diabetolog w Polsce przypisze na cukrzycę typu 2 berberynę zamiast metforminy? Organizm mojej mamy po wylewie nie przyzwyczaja się do metforminy. Mało pije, mało je. To jest dla niej już bardzo niebezpieczne, ale endokrynolożka mówi, że innych leków się nie stosuje. Jak nie, skoro czytam, że jest berberyna, która ma działanie tak samo dobre w leczeniu cukrzycy, poza tym ma też inne wręcz cudowne właściwości (na metabolizm, choroby autoimmunologiczne, depresję, pamięć i wiele innych). Proszę o głos, czy jest szansa, że jakiś lekarz zgodzi się odstawić metforminę i zastąpić ją berberyną.

Lek. Paweł Szadkowski

Berberyna nie posiada w Polsce rejestracji leku. To m.in. oznacza, że jej działanie nie zostało udowodnione badaniami klinicznymi. Z tego powodu odnosiłbym się raczej sceptycznie do jej stosowania u pacjenta z cukrzycą i dużym obciążeniem chorobami towarzyszącymi. Sugeruję stosować się do zaleceń diabetologa.