Jakie mogą być konsekwencje nieleczonego ADHD?

Witam. Mam 51 lat i nie leczone ADHD(bardzo silne). Potwiedzone przez psychiatrę. Leczyłem się krótki. Czas, ale straciłem pracę i mnie nie stać na dalsze keczenie. Leczenie jest tylko prywatnie. Co mi grozi, jak dalej nie będę się leczył?
MĘŻCZYZNA, 51 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Rozumiem Pana obawy o dalsze funkcjonowanie, związane z zaburzeniem hiperkinetycznym, czyli ADHD oraz trudnościami w kontynuowaniu leczenia z powodów finansowych.

ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder), czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi jest zaburzeniem, które bez odpowiedniego leczenia może znacząco wpływać na różne aspekty życia dorosłych, w tym na funkcjonowanie zawodowe, relacje międzyludzkie oraz ogólne samopoczucie. Niepodejmowanie terapii ADHD może prowadzić do szeregu trudności. Mogą być to problemy z koncentracją, organizacją czasu, zarządzaniem zadaniami oraz kontrolą impulsów, co może utrudniać codzienne funkcjonowanie i utrzymanie pracy. Może to również prowadzić do zwiększonego ryzyka wystąpienia niskiej samooceny, frustracji, a także problemów emocjonalnych, takich jak depresja czy lęk.

Ponadto, dorosłe osoby z ADHD często spotykają się z trudnościami w relacjach z innymi ludźmi, co może prowadzić do konfliktów interpersonalnych i poczucia izolacji. Nieleczone ADHD może również zwiększać ryzyko wystąpienia innych zaburzeń, takich jak uzależnienia.

W tej sytuacji warto byłoby rozważyć dostępne opcje wsparcia, które mogą być bardziej przystępne finansowo. Niektóre ośrodki zdrowia psychicznego oferują pomoc na zasadach non-profit lub posiadają programy wsparcia dla osób w trudnej sytuacji finansowej. Możliwe jest również poszukiwanie pomocy w grupach pacjentów lub organizacjach pozarządowych zajmujących się pomocą osobom neuroatypowym. Skuteczne leczenie ADHD nie zawsze oznacza przyjmowanie lekarstw, najczęściej najlepszą opcją jest połączenie farmakoterapii i psychoedukacji. Możliwe jest również poprzestanie jedynie na drugiej możliwości, niektórzy pacjenci nie reagują dobrze na środki stosowane w ADHD lub rezygnują z nich z innych powodów. Natomiast dobre poznanie własnych ograniczeń wynikających z neuroatypowości i wytrenowanie własnych sposobów na radzenie sobie z nimi ma ogromne znaczenie dla dalszego życia zdiagnozowanej osoby, nawet jeśli diagnoza nastąpiła u 50letniej osoby.

Dlatego, jeśli to możliwe, zachęcam do rozmowy z lekarzem psychiatrą, który prowadził Pana leczenie, o Pana obecnej sytuacji. Specjalista może doradzić, jakie są możliwe opcje kontynuacji leczenia lub wsparcia w Pana okolicznościach życia. Warto również na własną rękę zacząć własną samoedukację, jest wiele wartościowych materiałów w internecie na temat ADHD.

Proponuję zacząć od artykułów na naszej stronie:

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-adhd

https://portal.abczdrowie.pl/adhd

https://portal.abczdrowie.pl/jak-radzic-sobie-z-adhd

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-adhd

https://portal.abczdrowie.pl/test-na-adhd

Proszę pamiętać, że zdrowie psychiczne jest równie ważne jak fizyczne i warto szukać rozwiązań, które pomogą w utrzymaniu stabilności i dobrostanu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.