Jakie pokarmy jeść przy refluksie?

Dzień dobry moja Mama cierpi na refluks żoładkowy, bierze na to lekarstwa ale ja chciałbym zapytać o dietę. Czytałem na internecie że osoby z takimi dolegliwości jak refluks żołądkowo przełykowy nie mogą spozywać owoców cytrusowych; pomarańczy, mandarynek . Mam pytanie: czy to jest prawda ? czy w tej sytuacji kobieta w starszym wieku mająca tę dolegliwość jeszcze depresję powinna zrezygnować z jedzenia pomarańczy, mandarynek ? a jak z bananami ? Z góry dziękuję za odp. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

faktycznie w chorobie refluksowej należy zrezygnować ze spożywania cytrusów, ponieważ zawierają sporą dozę kwasów owocowych, które to z kolei mogą zwiększać kwasowość soków trawiennych. Konsekwencją tego jest nasilenie dolegliwości oraz brak efektu terapeutycznego mimo zażywanych leków (które mają na celu neutralizowanie kwasów żołądkowych). Stąd warto sięgać po inne owoce, choć oczywiście wiele zależy od stopnia nasilenia choroby. Jeżeli pacjentka nie czuje się źle po zjedzeniu mandarynki czy pomarańczy, to oczywiście może sobie na nią pozwolić raz na jakiś czas.

Szerzej na ten temat w naszym artykule, proszę się z nim zapoznać: https://zywienie.abczdrowie.pl/jedzenie-ktore-powoduje-zgage.

Banany są owocami dozwolonymi, mogą po nie sięgać wszystkie osoby cierpiące z powodu chorób czy zaburzeń trawiennych. Inne produkty, które warto spożywać przy chorobie refluksowej, to te o pH nie niższym niż 5,00. Na tej liście znajdują się melony, dojrzałe banany, gruszki, brzoskwinie, nektarynki.

Odsyłam do artykułu, w którym znajduje się więcej wskazówek dotyczących zasad dietetycznych stosowanych w leczeniu refluksu żołądkowo-przełykowego: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-chorobie-refluksowej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.