Jakie środki stosować w ramach profilaktyki odparzeń?

jakie środki najlepiej stosować w ramach profilaktyki odparzeń? chodzi mi zarówno o środki, jak i rytuał, który się z nimi wiąże? za kilka miesięcy zostanę mamą, więc nie mam jeszcze doświadczenia... :) bardzo zależy mi na podpowiedziach ekspertów. dziękuję!

Okolica pieluszkowa jest szczególnie narażona na podrażnienia i rozwój tzw. pieluszkowego zapalenia skóry (PZS). Przyczyną PZS jest kontakt skóry z czynnikami drażniącymi (tj. składniki moczu, nadmierna wilgotność tej okolicy, tarcie pieluszki o skórę) lub niewłaściwa pielęgnacja okolicy pieluszkowej (np. rzadka zmiana pieluszek).

Dlatego u noworodków i niemowląt wskazana jest częsta zmiana pieluszek (co 3-4 godziny) i ograniczone używanie chusteczek pielęgnacyjnych (tylko w razie konieczności). Nie zaleca się częstego stosowania zasypek i pudrów lub stosowania ich np. z oliwką, bo pod wpływem wilgoci (mocz, pot, oliwka) ulegają zbryleniu i mogą podrażniać delikatną skórę niemowlęcia. Nie należy także profilaktycznie stosować preparatów na bazie cynku (tzw. ochronnych). Preparaty te są pastami, szczelne przylegają do zdrowej skóry powodując podrażnienia i rozwój tzw. "odparzeń". Do przemywania skóry (najlepiej nasączonym wacikiem) zaleca się używanie wody (przegotowanej lub mineralnej) z dodatkiem delikatnego syndetu, a do zabezpieczenia skóry przed drażniącym działaniem kału i moczu - tłustych preparatów, np. maści zawierających m.in. alantoinę, D-pantenol.