Kiedy osoba dorosła może już nie używać w diecie produktów bez fenoalaniny?

Fenyketonuria. Kiedy osoba dorosła może już nie używać w diecie produktów z pku czyli produktów bez fenoalaniny, mimo że jest dalej chora na fenyketonurie.

Ewa Zawidzka Dietetyk, Wrocław

Witam serdecznie,

Generalnie dietę niskofenyloalaninową warto stosować jak najdłużej, dotyczy to zwłaszcza kobiet w wieku rozrodczym, a także organizmów w fazie rozwoju (dzieci, młodzież). Czasami po jakimś czasie rozszerza się powoli dietę, ale zawsze pod kontrolą lekarza i uważnie obserwując swój organizm i reakcje.

Pozdrawiam
Ewa Zawidzka