Kłótnie z ojcem a stres przedmaturalny

Hej. Mam 19 lat i za miesiące mam maturę. . Otóż nie umiem się dogadać z ojcem moim. Wydaję mi się że to nie jest wina moja lecz ojca . Otóż ciągle mi powtarza ze za miesiąc wyrzuci mnie z domu .. Co wtedy zrobię ? W domu są ciągłe kłotnie bo ma tysiące problemów . Pożyczyłem od niego buty i zrobił mi wielką awanturę , wyzywając mnie od najgorszych . Dla niego liczy się opinia innych .. Jak są goście u nas jest potulny jak baranek. Co moge z tym zrobić ? Moja psychika nie wyytrzymuje.

Witam. Wstrzymać się z zamartwianiem do zdania matury, tym sie zająć, a dopiero po jej zdaniu rozważyć studia zaoczne i prace aby się usamodzielnić.
Magdalena Brabec

Witam,
to rzeczywiście może być trudne, szczególnie w tak trudnym dla Pana okresie. Takie trochę jakby zatruwanie życia. Może warto z kimś o tym porozmawiać. Niby banalne, ale może zadziałać :) Jeśli sprawa jest bardziej skomplikowana może warto porozmawiać z psychologiem, może jest taki w Pana szkole.
Jest w Pana sprawie, z tego co Pan pisze, coś niepokojącego, te groźby wyrzucenia, wyzywanie od najgorszych z błahych powodów, to powoduje moje obawy co do przemocy, jednak to wszystko pozostaje do wyjaśnienia na spokojnie. Być może także ojciec w taki sposób reaguje na stres związany z matura, co oczywiście nie stanowi usprawiedliwienia. Może się Pan także kontaktować ze mną bezpośrednio na maila, może będę mogła bardziej pomóc, wskazać jakieś ścieżki rozwiązania problemów. Pozdrawiam i życzę powodzenia!!!

Strasznie przykro czyta się Twój list, wyobrażam sobie jak musi być trudno skupić się na nauce w takich okolicznościach. Jedyne co przychodzi mi do głowy w tym momencie, to spędzać w towarzystwie ojca w tym "gorącym" okresie jak najmniej czasu- uczyć się w bibliotece, u znajomych, w parku lub w innych dostępnych w Twoim miejscu zamieszkania miejscach. Musisz zająć się teraz przede wszystkim sobą i tym co dla Ciebie w tym momencie najważniejsze - zapewnieniem sobie wykształcenia. A za miesiąc, już ze spokojną głową będzie można przyjrzeć się głębiej sytuacji, rozważyć dostępne możliwości i zacząć podejmować konkretne decyzje - w końcu jako przed osobą pełnoletniąj, której nie ograniczają codzienne obowiązki szkolne, otwierają się przed Tobą nowe drogi :) Dbaj o siebie, pozdrawiam Cie serdecznie, Monika (połamania pióra!)