Kołatanie serca przy nerwicy lękowej

Witam. Mam stwierdzoną od miesiąca nerwicę lękową (stosuję Paroxinor+ początek terapii) W napadach lęku towarzyszy mi kołatanie serca oraz czasem uczucie zamierania czy potykania serca( taka przerwa w biciu na ok. 1sek potem bije normalnie,miarowo rytmicznie). Na EKG wyszla jedynie tachykardia,pozostałe badania w normie m.in TSH,potas,sód,morfoligia,mocz,OB,cholesterol i inne.. Czy to normalne przy nerwicy,co powinno wyelminować takowy stan?
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Jeżeli badania kardiologiczne nie pokazują niczego niepokojącego i nie wskazują na żadne choroby serca (prócz stwierdzonej tachykardii), to myślę, że nie ma większych powodów do obaw. Nerwica bardzo często daje szereg objawów somatycznych (cielesnych) i sprawia, że organizm zaczyna się „dziwnie” zachowywać, ale przyczyną dolegliwości nie są problemy anatomiczne czy fizjologiczne, tylko źródłem destabilizacji organizmu jest psychika. Przypuszczam, że podobnie jest w Pani przypadku. Pani dopiero rozpoczęła leczenie farmakologiczne i terapeutyczne, zatem na efekty leczenia jeszcze trochę przyjdzie poczekać. Niemniej jednak jest Pani na dobrej drodze i wierzę, że problemy z kołataniem serca niedługo miną. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze może się Pani skonsultować z lekarzem psychiatrą i zapytać, czy to, czego Pani doświadcza, jest jeszcze „normą” dla nerwicy, czy powinien się tym zająć inny specjalista, np. kardiolog.
Pozdrawiam!

Mgr Ewa Wójcik Psychologia

To typowe objawy Ataków Paniki.
Najskuteczniejsza jest terapia poznawczo behawioralna, bo objawy powinny przejsc w ciagu 10-12 spotkan terapeutycznych. Lekow w czasie terapii nie powinno sie przyjmowac.
Pozdrawiam
Ewa Wójcik

witam, sugeruję podjęcie terapii poznawczo behawioralnej, która może Panu pomóc w rozumieniu zgłaszanych lęków
W. Zięba

Witam,
w napadach lęku bardzo częstym objawem jest kołatanie serca czy uczucie zamierania bicia serca. Kołatanie serca jest także czynnikiem, które nakręca lęk – w napadach paniki stres wywołuje kołatanie serca, które jest interpretowane jako groźne czy zagrażające życiu, przez co lęk nasila się i wymyka spod kontroli. Poradzenie sobie z lękiem dzięki terapii i / lub farmakoterapii sprawi jednocześnie, że problemy z sercem rozwiążą się. Gorąco namawiam na opowiedzenie o doznaniach z ciała swojemu terapeucie czy psychiatrze.
Pozdrawiam serdecznie,
Marta Kołacka