Kontrolne badania markerów CEA

Wiatm. Mam 28 lat jestem mężczyzną. Rok temu robiłem kontrolnie badania markerów CEA w wtedy wyszło mi 0,50. Po dokładnie roku czasu ponowiłem badanie wyszło 0,82 ng/ml. (nie miałem raka jelita grubego, badania robię dla własnej kontroli) czy powinienem z tym iść do jakiegoś lekarza? czy markery mogą się zmniejszyć ? jeśli chodzi o inne badania : OB-2 Hemoglobina-14,5 żelazo-178 ug/dl Neutrocyty-41,1 % Limfocyty- 47,2 % krew utajona w kale-ujemny proszę o odpowiedź

Badanie poziomu CEA nie jest stosowane jako badanie przesiewowe ze względu na jego małą specyficzność! Jeżeli nie był Pan do tej pory leczony onkologicznie , to proponuję na spokojnie zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego , który zbada Pana i podejmie decyzję czy potrzebne są jakiekolwiek badania dodatkowe! zż

Wykonywanie badań bez wskazań często niesie ze sobą znamiona nadinterpretacji i wdrażania niepotrzebnej poszerzonej diagnostyki a czasem i leczenia. We współczesnym świecie ze strachu więcej czasu poświęca się na czekaniu na chorobę niż na cieszeniu się zdrowiem. Współczesna onkologia rzadko posługuje się poziomem markerów nowotworowych. Ważnych jest wiele czynników a nam znane są niedoskonałości tych badań.