Krwawienie podczas stosunku przy tabletkach antykoncepcyjnych

Po raz kolejny piszę do Państwa, bo nie daje mi spokoju pewna sprawa. Przyjmowałam dwa opakowania tabletek antykoncepcyjnych bez 7-dniowej przerwy. Pod koniec 2 opakowania pojawiło się krwawienie niezwiązane z okresem (tak mi się wydaje)- przed którymi mnie ostrzegaliście. Ostatniego dnia przyjęcia ostatniej tabletki kochałam się ze swoim chłopakiem, po stosunku na łózko były czerwone plamy. Czy jest możliwość zajścia w ciążę? I jeszcze jedno pytanie, czy teraz okres będę miała normalnie w przeciągu tej siedmiodniowej przerwy? Czy okres może trwać dłużej niż zawsze?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam

Jeśli po ostatnim opakowaniu zrobi Pani maksymalnie 7-dniową przerwę to antykoncepcyjne działanie tabletek będzie zachowane.
Krwawienia i plamienia nie świadczą o nieskuteczności tabletek, są wyrazem zamieszania w organizmie, jakie powodują hormony przyjmowane z zewnątrz. Zwłaszcza przez pierwsze miesiące brania tabletek ciężko jest przewidzieć czy plamienia/krwawienia będą się pojawiały w konkretnym dniu i ile będą trwały. Zwykle krwawienie z odstawienia pojawia się 3-4 dni od ostatniej tabletki z blistra i jest mniej obfite niż miesiączka sprzed brania tabletek. Natomiast często zdarzają się plamienia.
Jeśli po pół roku brania tabletek plamienia będą przeszkadzały, można rozważyć inny preparat.