Krwawienie stało się mniej obfite. Czy to normalne przy antykoncepcji?

Mam 19 lat, skończyłam brać już drugie opakowanie tabletek. Przed zażywaniem tabletek miałam obfite krwawienia, które trwały 6 dni, gdy zaczęłam brać tabletki krwawienia się zmniejszyły i trwają 3 dni. Przy pierwszym krwawieniu myślałam, że krwawienie jest małe, gdyż kilka dni plamiłam podczas brania tabletek, a teraz nie wiem? Czy powinnam obawiać się ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Krwawienia przy tabletkach antykoncepcyjnych czy innej hormonalnej formie antykoncepcji mogą charakteryzować się mniejszą obfitością, niż fizjologiczne miesiączki u danej kobiety. Proszę pamiętać, że obecnie zarówno wzrost jak i złuszczanie się błony śluzowej macicy, powodujące krwawienia cykliczne, sterowane jest sztucznymi hormonami, podawanymi z zewnątrz, o nieco innym działaniu i innych efektywnych dawkach, niż naturalne hormony w cyklu. W efekcie nie rośnie ono tak grube jak zwykle i w momencie złuszczania krwawienie jest mniej obfite.

Plamienie przed krwawieniem jest często obserwowane u kobiet rozpoczynających korzystanie z hormonalnej formy antykoncepcji, powinno ono ustać w ciągu trzech pierwszych blistrów regularnego przyjmowania tabletek.

Co do ciąży to zawsze istnieje pewna szansa przy współżyciu zajścia w ciążę, żadna forma antykoncepcji nie daje pełnej pewności. Pani objawy jednak w żaden sposób nie uprawdopodobniają ciąży, dlatego nie ma powodu do niepokoju. Jeśli spędza to Pani sen z powiek, zawsze można wykonać domowy test ciążowy.

Pozdrawiam serdecznie!