Krwiak i galaretowate plamienie w ciąży

Witam, zwracam się z pytaniem, jakie są objawy wchłaniania się krwiaka? W 11 tc wylądowałam w szpitalu z krwawieniem, które jeszcze raz powtórzyło się w trakcie mojego tam pobytu. Zdiagnozowano niedużego krwiaka i odklejanie kosmówki. W 13 tc byłam na kontroli u mojego ginaekologa prowadzącego i krwiak, zamiast się zmniejszać, jeszcze się powiększył, był prawie wielkości dziecka. Lekarz nie miał zbyt wesołej miny, zalecił dalsze leżenie, bo na tym etapie ciąży tylko leki podtrzymujące i leżenie mogą pomóc. Dziś już idzie 15 tc, a ja cały czas plamię, jednego dnia mocniej, innego słabiej, ale jednak stale. Często rano plamienie jest galaretowate, prawie czarne i jest to taka spora porcja, czasami ma podbarwienie czerwone, ale na razie nie było żywej krwi. Jak to długo może trwać? I czy to znaczy, że wydalam coś starego, czy że krwiak cały czas się nie goi i odkleja kawałek po kawałku kosmówkę? Z góry dziękuję za odpowiedź.

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Krew jest czarna, ponieważ przed wydaleniem ulega hemolizie (rozkładowi). Najpewniej plamienie jest efektem odklejania się kosmówki, ale w tym samym czasie krwiak może się również wchłaniać. Większość krwiaków pozakosmówkowych, wykrytych we wczesnej ciąży, ulega wchłonięciu do ok. 20 tygodnia. Proszę nadal oszczędzać się i przyjmować leki - innej rady nie ma. Samo wchłanianie się krwiaka nie daje żadnych objawów, poza ustaniem krwawienia, kiedy się ten proces zakończy.

Pozdrawiam serdecznie!