Leczenie ciemiączka u dziecka

Moja córka (10 tygodni) urodziła się z małym ciemiączkiem 0,5x0,5 ale nikt mi nic nie zaleciła ani nie wytłumaczył. Czy mam odstawić witaminę D, jak często mierzyć główkę i co robić jeżeli zacznie szybko zarastać. Obecnie dziecko ma wyczuwalne ciemiączko, ale dzisiaj przy okazji usg s. biodrowych poprosiłam również o sprawdzenie tego ciemiączka i Pani Doktor była zdziwiona, że nie zalecono mi odstawienia wit D. Do jakiego specjalisty mam się udać z dzieckiem? Czy jedyną terapią jest ods wit D.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, przede wszystkim z dzieckiem należy zgłosić się do pediatry, ocenić należy ciemiączka i obwód główki w odniesieniu do siatek centylowych. Konieczne mogą okazać się dalsze konsultacje. m.ni. w Poradni Chorób Metabolicznych. W sytuacji przedwczesnego zarastania ciemiączka rzeczywiście często decyduje się o odstawieniu wit. D3, jednak w pierwszej kolejności dziecko powinno zostać zbadane przez pediatrę.