Lek przed alkoholem u partnerki

Witam spotykam sie od ponad roku z dziewczyną która ma lęk przed alkoholem , Problem polega na tym że ciągle widzi zagrożenia , jej tata pił w młodości ,ale już nie pije od kilkunastu lat,dowiedziałem się że po alkoholu nie panował nad sobą i był izolowany(zamykany na klucz przez żonę ) Ona nie pije wcale , u niej w domu rodzeństwo także . Ja zdecydowanie nie mam problemu z alkoholem ,i ostatnio znajomi zaczynają robić sobie żarty an temat mojej przymusowej abstynencji...rodzina także .Problem

Witam,
Najwyraźniej pana partnerka przeżyła bardzo trudne chwile w dzieciństwie związane z piciem ojca.
A pan jest w tej szczęśliwej sytuacji, że nigdy nie musiał pan patrzeć i przeżywać emocji związanych z piciem kogoś z rodziców.
Rozumiem, że pan źle się czuje z taką wymuszoną abstynencją. Proszę zatem porozmawiać z partnerką o swoich emocjach z tym związanych i o tym, że czuje się pan niezręcznie wobec znajomych. Myślę, ż e ona może to zrozumieć.
Pozdrawiam

Witam, jest to bardziej problem partnerki, lecz bezpośrednio przekłada się na Pana, gdyż zapewne ma ona negatywne doświadczenia w związku z piciem ojca i w sytuacjach Pana picia odczuwa lęk, także lęk przed ewentualnym Pana uzależnieniem się, może także złość i inne trudne emocje jakie zostały w pamięci z tamtego okresu. Proszę doradzić partnerce przynajmniej jedna wizytę u specjalisty psychoterapii uzależnień, bądź psychologa, który pracuje z osobami, jakie doświadczały w dzieciństwie picia rodzica. Możecie na takie spotkanie pójść wspólnie. Można odbyć wizytę w ramach NFZ bezpłatnie w Poradni Zdrowia Psychicznego, lub odpłatnie w Gabinecie prywatnym. Pozdrawiam, życząc powodzenia i motywując do wizyty.

Problem, problem... Ale prawdopodobnie nie tylko Pana problem. Również Pana dziewczyny. Dla osób,, które wychowywały się w domu, gdzie rodzic nadużywał alkoholu, wspomnienia są często źródłem trudnych emocji, niezagojoną raną. Stąd lęk przed alkoholem, który może przypominać przeszłość. Proszę poczytać o syndromie DDA, Dorosłych Dzieci Alkoholików, co pomoże Panu lepiej zrozumieć swoją dziewczynę i wspierać ją. Dla osób takich jak ona w wielu miejscach organizowana jest terapia, często nawet nazywana jest terapią dla DDA, ale niekoniecznie trzeba wybrać akurat ten rodzaj pomocy. Terapia ma pozwolić zagoić się ranom z przeszłości tak, by nie wpływały już na codzienne życie.
Polecam tekst na moim blogu nt. osób które dorastały w domach, gdzie był alkohol
http://martadziekanowska.wordpress.com/2014/08/29/101/

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Dziekanowska
http://martadziekanowska.wordpress.com/