Leki przeciwgrypowe a skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Witam! Od 11 dni przyjmuję pigułki antykoncepcyjne Syndi 35. Po 8 tabletce kochałam sie ze swoich chłopakiem ze stosunkiem przerwanym. Kolejno przyjęłam 2 następne i zachorowałam na przeziębienie, jakby lekką grypę. Dlatego w dzień po zażyciu 10 pigułki - wczoraj, kilka h później wzięłam jedną saszetkę coldrexu, która zawiera 1000mg paracetamolu. Później przeczytałam w internecie ze paracetamol może obniżyć działanie tabletek, więc od tamtej pory nie brałam żadnych lekarstw. Chciałabym się dowiedzieć, czy ta dawka mogła wpłynąć na obniżenie skuteczności antykoncepcji i jakby zadziałać wstecz? Czy mam się obawiać ciąży ze wcześniejszego stosunku? Chciałam się również dowiedzieć jak to naprawdę jest z tym paracetamolem i jakie tabletki stosować w trakcie przeziębień, gryp, które będą bezpieczne przy antykoncepcji? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Alina

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Po wzięciu siedmiu tabletek antykoncepcyjnych jest Pani zabezpieczona przez co najmniej kolejne siedem dni. Oznacza to, że stosunek odbyty w trakcie brania tych siedmiu tabletek nie powinien doprowadzić do zapłodnienia, nawet jeśli nagle przestałaby Pani brać dalej tabletki. Paracetamol nie powinien wpłynąć na skuteczność stosowania antykoncepcji hormonalnej. W badaniach pokazano, że stosowanie paracetamolu nawet zwiększa efektywne stężenie syntetycznego estradiolu we krwi, co może wpłynąć na nieco zwiększone ryzyko jego działań niepożądanych, dlatego nie zaleca się długotrwałego stosowania paracetamolu w połączeniu z antykoncepcją hormonalną. Pozdrawiam serdecznie!